Home / Aktualitet / Regjistrohen viktima dhe rritet numri i të infektuarve gjatë 24 orëve të fundit, ky është bilanci i Covid-19 në vend

Regjistrohen viktima dhe rritet numri i të infektuarve gjatë 24 orëve të fundit, ky është bilanci i Covid-19 në vend

Gjatë orëve të fundit Ministria e Shëndetësisë njofton se janë kryer 852 testime, prej të cilave 151 kanë rezultuar pozitive.

Rastet e reja janë në: 39 Tiranë, 27 Durrës, 16 Korçë, 14 Shkodër, 10 Lushnje, 8 Gramsh, 6 Elbasan, 5 raste në Krujë dhe Mirditë, 4 në Fier, 3 Gjirokastër, 2 në Devoll, Divjakë, Kolonjë, Vorë, 1 rast në Kurbin, Kavajë, Berat, Mallakastër, Sarandë dhe Patos.

Gjithashtu, janë shëruar 45 pacientë një numër relativisht i ulët krahasuar me ditët paraardhëse.

Një 61-vjeçare nga Korça e ka humbur betejën me Covid-19.

Instituti i Shëndetit Publik, Dr. Rovena Daja dha detajet:

Nisur nga vlerësimi i situatës epidemiologjike në vend të përhapjes së infeksionit SARS-COV2, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale që në hyrje të këtij komunikimi ju bën apel qytetarëve të respektojnë masat për parandalimin e ketij infeksioni të rrezikshëm:

Ruani distancimin social;

Mbani detyrimisht maskë në ambiente të mbyllura dhe aty ku nuk ruhet dot distance;

Kujdesuni për higjenën e duarve dhe atë respiratore;

Dezifektoni objeketet që prekni, ajrosni ambientet, shmangni grumbullimet, të gjitha këto janë masa të rëndësishme që ju mbrojnë nga COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID-19 në Shqipëri:

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 852 testime për të dyshuar të prekur nga COVID-19, dhe janë identifikuar 151 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2, ndërsa të shëruar rezultojnë 45 qytetarë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon:

39 raste në Tiranë, 27 raste në Durrës, 16 raste në Korçë,

14 raste në Shkodër, 10 raste në Lushnje,

8 raste në Gramsh, 6 raste në Elbasan,

nga 5 raste në Krujë, Mirëditë,

4 raste në Fier, 3 raste në Gjirokastër,

2 raste në Devoll, Divjakë, Kolonjë, Vorë,

1 rast në Kurbin, Kavajë, Berat, Mallakastër, Sarandë, Patos.

Në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 192 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Një qytetarë 61 vjeçare nga Korça nuk e fitoi dot betejën me sëmundjen në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve dhe infermierëve. I shprehim ngushëllimet familjarëve.

Duke ju risjellë në vëmendje të mos neglizhoni shenjat e COVID-19, ju lutemi në çdo rast kur keni shenja të sëmundjes telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare 127.

Ndërsa nëpërmjet linjës së gjelbër 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun tuaj të familjes, të merrni këshillim psikologjik si dhe informoheni saktë për pyetjet që keni për COVID-19.

COVID-19 – Statistika (9 Shtator 2020)

Testime totale 70410

Raste pozitive 10704

Raste të shëruara 6284

Raste Aktive 4098

Humbje jete 322 (Qarku Tiranë 154, Durrës 44, Shkodër 36, Elbasan 20, Fier 16, Korçë 13, Lezhë 12, Kukës 8, Dibër 7, Vlorë 6, Gjirokastër 4, Berat 2)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2148

Durrës 483

Shkodër 334

Lezhë 232

Elbasan 184

Korçë 158

Fier 146

Vlorë 138

Kukës 130

Berat 77

Gjirokastër 37

Dibër 31

Check Also

Makina tip “Benz” del nga rruga, plagoset shoferi në Berat

Një makinë është aksidentuar vetëm pak minuta më parë në aksin nacional Berat – Urë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eleven + fourteen =