Home / Bota / Refuzoi vaksinën e Covidit, kamerierja pushohet nga puna

Refuzoi vaksinën e Covidit, kamerierja pushohet nga puna

Autoritetet shëndetësore amerikane janë shprehur se vaksinimi është një zgjedhje personale për njerëzit që janë shtatzënë.

Bonnie tha për mediat e huaja se ajo u pushua nga puna pasi i dërgoi shefit një email ku i shkruante se nuk dëshiron të vaksinohet sepse ajo dhe burri i saj po përpiqen të bëjnë një fëmijë.

“Unë isha i sinqertë, kam rezervat e mia për këtë, fola me një mjek dhe më tha që nuk ka problem dhe nëse nuk vaksinohesh”, u shpreh kamerierja.

Ajo tregon se fillimisht, shefi i restoranti i tha se vaksina nuk ishte e detyrueshme. Por ditë më vonë mori një email duke i komunikuar politikën e re për të ruajtur një mjedis të sigurt pune.

Bonnie është shprehur se nuk do përpiqet që të rifitojë vendin e punës me një proces gjyqësor dhe nuk është kundër vaksinimit.

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thotë se vaksina është e sigurt por rreziqet aktuale të vaksinave të mARN për gratë shtatzënë dhe fetusin e tyre janë të panjohura sepse këto vaksina nuk janë studiuar tek gratë shtatzëna.

Billy Durney, i cili është pronari i Red Hook Tavern, tha në një deklaratë për mediat e huaja: Sapo Nju Jorkut lejoi punëtorët e restoranteve të merrnin vaksinën Covid-19, ne menduam se kjo ishte mundësia e përsosur për të vendosur një plan për të mbajtur ekipin tonë dhe mysafirët e sigurt. Askush nuk është përballur me këto sfida më parë dhe ne morëm një vendim që menduam se do të ishte më e mira për të gjithë.

Check Also

Për besimtarët që duan të shkojnë këtë vit në Mekë, ky është kushti kryesor për të marrë pjesë në haxh

Ministria e Shëndetësisë në Arabinë Saudite, ka njoftuar të gjithë besimtarët myslimanë të cilët duan …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × one =