Home / Aktualitet / Qytetarët e këtij shteti i vënë zjarrin qendrave të vaksinimit

Qytetarët e këtij shteti i vënë zjarrin qendrave të vaksinimit

Polonia njoftoi sot se do të forcojë sigurinë e qendrave të vaksinimit. Ata thanë se një ditë pasi kundërshtarët e vaksinimit filluan një zjarr në dy qendra dhe shtatë ditë pas trazirave në një tjetër.

“Fatkeqësisht, këto incidente përsëriten”, u tha gazetarëve kryeministri, Mateusz Morawiecki.

“Ata të gjithë do të dënohen rëndë, në përputhje me ligjin, dhe ne, përveç kësaj, do të marrim masa për të forcuar sigurinë e të gjitha këtyre qendrave”, shtoi ai. Nga të dy zjarret nuk pati viktima.

Shefi i policisë, Jaroslav Simczyk shpjegoi se autorët i vunë zjarrin një njësie të lëvizshme vaksinimi dhe zyrës së një agjencie epidemiologjike lokale në qytetin lindor polak të Zamosc.

Shimchik theksoi se këto ishin “incidente tronditëse” dhe njoftoi se personeli i sigurisë do të ishte i pranishëm “ditë e natë” pranë qendrave të vaksinimit.

Ndryshe, pothuajse 50 për qind e popullsisë është plotësisht e vaksinuar në Poloni.

Check Also

Plagosje me armë zjarri në Lezhë, identifikohet dhe shpallet në kërkim autori i dyshuar

Një i plagosur me armë zjarri ka mbetur në Lezhë. Autori i dyshuar Xhulio Vokrri, ka plagosur 25-vjeçarin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 3 =