Home / Aktualitet / Qumështi nuk është i mirë vetëm për t’u pirë(6 përdorime të ndryshme)

Qumështi nuk është i mirë vetëm për t’u pirë(6 përdorime të ndryshme)

Qumështi mund të përdoret edhe përtej kuzhinës. Mund të jetë zgjedhje e mirë për të luftuar kundër ftohjeve, por edhe për të pastruar mobiljet dhe këpucët prej lëkure.

Më poshtë i gjen të renditura dhe të shpjeguara:

Përdorni qumësht për të qetësuar një sy që djeg

Rrjedhja dhe skuqja e syve mund të qetësohet me qumësht. Lajeni fytyrën me qumësht dhe do e shikoni ndryshimin.

Përdoreni qumështin si pleh

Qumështi është përdorur si pleh në kohërat e vjetra dhe ka disa arsye. Së pari, ndihmon në rritjen e bimëve. Pastah parandalon mungesat e kalciumit dhe lufton kundër mykut pluhur. Mban gjithashtu sëmundjet larg bimëve.

Flokët mund t’i drejtoni me qumësht

Përdorimi i qumështit në flokët tuaj jo vetëm që do ta ndihmojë të rritet dhe të shkëlqejë, por edhe do ta drejtojë. Ju duhet vetëm një krehër, një shishe spërkatëse dhe 1/3 filxhan qumësht. Pasi të mbushni shishen, filloni të spërkatni, masazhoni dhe krihni flokët. Jepini pak kohë flokëve tuaj për të thithur qumështin dhe më pas shpëlajeni atë që të mos ketë erë të keqe më vonë. Kjo mund të ndihmojë me nëse i keni flokët të valëzuar, por nuk do të jetë në gjendje t’ju ndihmojë të drejtoni flokët kaçurrelë.

Përdorni qumësht për të hequr make up-in

Qumështi nuk është i mirë vetëm për flokët, por edhe për lëkurën. Pra, në vend që të përdorni produkte kimikë për heqjen e make up-it, përdorni qumësht. Vendosni pak qumësht në fytyrën tuaj dhe më pas fshijeni atë me një pambuk.

Ju mund të përdorni qumësht për të zvogëluar inflamacionin e pickimit të insekteve.

Proteina në qumësht do të ndihmojë në qetësimin e lëkurës pas pickimit të mushkonjës. Por mos përdorni vetëm qumësht. Përzieni atë me ujë.. E njëjta përzierje qumështi mund të përdoret edhe për djegiet nga dielli. Kjo këshillë do ju hyjë më shumë në punë gjatë verës.

Përdorni qumësht për të pastruar lëkurën

Pavarësisht nëse keni nevojë të pastroni çantën tuaj të lëkurës, shtratin ose këpucët, qumështi mund t’ju ndihmojë në heqjen e njollave dhe gërvishtjeve.

Check Also

Sot iu bashkua zyrtarisht PD-së, por ja çfarë thoshte Bamir Topi kohë më parë për Bashën

Sot kryedemokrati Lulzim Basha ka gjetur marrëveshjen me një figurë të vjetër të Partisë Demokratike, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 − 2 =