Home / Shendeti / Qumësht dhe banane për një gjumë të qetë

Qumësht dhe banane për një gjumë të qetë

Besimi popullor se është e mjaftueshme të pini vetëm një filxhan qumësht për një gjumë të qetë dhe cilësor nuk është plotësisht i saktë.

Qumështi duhet të plotësohet me banane ose ushqime të tjera të pasura me triptofan, këshillojnë ushqyesit.

Triptofani është një aminoacid jetik që trupi nuk mund ta prodhojë vetë, por e merr duke konsumuar qumësht, banane, spinaq, domate të ziera ose brokoli.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit nervoz që vuajnë nga pagjumësia.

Check Also

Keni nevojë urgjente për të shkuar në tualet pasi keni konsumuar kafen? Zbuloni çfarë i ndodh trupit tuaj në këtë moment

Shumë njerëz e pinë kafen për të marrë energjinë aq të nevojshme të mëngjesit, por …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × two =