Home / Aktualitet / Qeveria e shtatorit/ EDI RAMËN E MBYSIN GRATË

Qeveria e shtatorit/ EDI RAMËN E MBYSIN GRATË

Nga Bledi MANE –
Shprehja e famshme “të zënçin ethet e gushtit” ka kohë që është transformuar në “ethe shtatori” çdo katër vjet në koridoret e nxehta të politikës domestike. Partinë Socialiste e kanë kapur të tretat ethe këto 8 vjet dhe lideri i saj Edi Rama kalon në orgazëm sa herë media apo edhe vetë aktorët dhe faktorët qeverikrijues lakojnë e zgjedhojnë emra të përveçëm. Ndërkohë skaleta e Qeverisë “Rama III” ju vjen e freskët në këtë korrik të nxehtë dhe siç do e lexoni më poshtë, shumica e shumicës qeverisëse do të jenë femra.
Në këtë mënyrë Shqipëria bëhet vendi i parë në kontinent ku gratë janë shumicë e cilësuar në kabinetin e qeverisë së re:
-Elisa Spiropali, kryetare kuvendi
-Edi Rama, kryeministër
-Eduart Ndreca, ministër i mbrojtjes
-Olta Xhaçka, zv.kryeministre&ministre e jashtme
-Romina Kuko, ministre e brendshme
-Anila Denaj, ministre e financave
-Belinda Balluku, ministre e punëve publike&transporteve
-Erion Braçe, ministër bujqësie
-Arben Ahmetaj, ministër rindërtimi dhe zhvillimi rural
-Ogerta Manastirlliu, ministre e shëndetësisë
-Ardian Çela, ministër i mjedisit&energjitikës
-Vlora Çitaku, ministre e kulturës&turizmit
-Evis Kushi, ministre e arsimit&sporteve
-Genta Bungo, ministre e drejtësisë

Check Also

Shënohet viktima e parë nga zjarret në Shqipëri, reagon Presidenti Meta

Humbja e jetës së qytetarit Andrea Haxhiaj në zonën e Gjirokastrës, si pasojë e zjarreve, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 − one =