Home / Aktualitet / Putin urdhëron nisjen e vaksinimit të gjithë popullatës

Putin urdhëron nisjen e vaksinimit të gjithë popullatës

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi këtë të mërkurë autoritetet të fillojnë vaksinimin masiv kundër COVID-19 të popullatës. Ai urdhëroi zv. kryeministren Tatiana Golikova që mos të pritet më dhe vaksinimi të nisë javën e ardhshme.

“Le të biem dakord për këtë, nuk do të më raportoni javën tjetër, por do të filloni vaksinimin masiv, le të  fillojmë punën tashmë,” i tha Putini Zëvendës Kryeministres Tatiana Golikova.

Ndërkohë Rusia ka rikthyer karantinën e pjesshme gjatë kësaj vale të dytë nga COVID-19 teksa ka raportuar edhe një rekord prej 589 viktima nga virusi në ditë.

Po ashtu në Rusi vaksina do të jetë falas dhe jo e detyrueshme për qytetarët që do të dëshirojnë ta bëjnë.

Check Also

Makina me targa shqiptare del nga rruga, humbin jetën 2 persona

Një aksident i rëndë është regjistruar në Ponoshec të Gjakovës. Sipas njoftimit të policisë kosovare, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

six − two =