Home / Aktualitet / Putin i mbyll rubinetin e gazit Sërbis

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/html/wp-content/themes/sahifaa-2/framework/parts/post-head.php on line 73

Putin i mbyll rubinetin e gazit Sërbis

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”4280″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Presidenti rus, Vladimir Putin, me vendimin e tij të fundit ka befasuar miqtë e tij ballkanas dhe mbështetësit e flak pro Rus, duke i dëshkuar Sërbët pasi ka vendosur ti ul furnizimin me gaz. Këtë vendim keru i Kremlinit e mori pas vizitës së tij të fundit në Beograd, ku u largua tepër i pakënaqur.

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçië, refuzoi të nënshkruajë një marrëveshje të re për kthimin e borxhit në vlerë prej 200 milionë dollarësh, i cili është dashur të shlyhet deri në mars të vitit të ardhshëm. Kreu i ekzekutivit serb ka informuar kabinetin e tij lidhur me vendimin e Kremlinit.
Gazeta Sërbe “Danas” shkruan se Vuçiç ka refuzuar të japë garanci për shlyerjen e borxhit për gazin rus pasi që beson se kërkesa e Putinit është e padrejtë, për shkak të faktit se, Rusia përmes Industrisë së Naftës të Serbisë, nxjerr fitime të mëdha jashtë vendit, në saj të një marrëveshje në mes të dy vendeve që kishte përfunduar në vitin 2008. Të pakënaqur me refuzimin e kryeministrit serb, Putin vetëm dy ditë pas vizitës në Serbi ka vendosur të zvogëlojë furnizimin e gazit për një të tretën e shumës totale të rënë dakord kohë më parë.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Check Also

Vdekjet në 2020, rekordi historik që në 1990. Zbulohet shifra e lartë e viktimave

Pandemia e Covid-19 ka ndikuar ndjeshëm në rritjen e vdekshmërisë në vend, duke e çuar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × four =