Home / Aktualitet / Publikohet kalendari i të gjitha ndeshjeve që do të luhen në kompeticionin ‘Euro 2020’

Publikohet kalendari i të gjitha ndeshjeve që do të luhen në kompeticionin ‘Euro 2020’

Euro 2020 është gati të nisë më 11 qershor dhe ky aktivitet për herë të parë shkon në qytetet më të rëndësishme të Europës. 12 qytete u zgjodhën për të pritur 51 ndeshje, me stadiumin Wembley të zgjedhur për të mbajtur gjysmëfinalet dhe finalen e madhe. Dublini dhe Bilbao ishin dy qytetet e përzgjedhura, por u tërhoqën për shkak të masave COVID-19, duke u zëvendësuar me Sevillan, Shën Petersburd dhe Londër.

Kështu, ndeshja e parë në 12 qershor të vitit 2020, që do të ngrejë edhe siparin e Europianit, do të jetë ajo mes Turqisë dhe Italisë, e cila do të mbahet në stadiumin “Olimpico” të Romës, në orën 21:00. Më tej, ndeshjet do të vijojnë me nga 3 takime në ditë, deri në 24 qershor, ku do të luhen edhe të gjitha ndeshjet e grupeve.

Më poshtë, edhe një pasqyrim se si do të vijojë rruga e ekipeve në Europian.

11 qershor 2021
Turqi vs Itali 21:00
Stadio Olimpico, Romë, Itali
12 qershor 2021
Uells vs Zvicër 3:00
Stadiumi Olimpik, Baku, Azerbajxhan
Danimarkë vs Finlandë 18:00
Parken Stadium, Kopenhagen, Danimarkë
Belgjikë vs Rusi 21:00
Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi
13 qershor 2021
Angli vs Kroaci 3:00
Stadiumi Wembley, Londër, Angli
Austri vs Maqedonia e Veriut 18:00
Arena Nationala, Bukuresht, Rumani
Hollandë – Ukrainë 21:00
Johan Cruyff Arena, Amsterdam, Hollandë
14 qershor
Skoci vs Republika Çeke 3:00
Hampden Park, Glasgow, Skoci
Poloni vs Sllovaki 18:00
Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi
Spanjë vs Suedi 21:00
Estadio La Cartuja, Sevilje, Spanjë
15 qershor 2021
Hungari vs Portugali 18:00
Puskas Arena, Budapest, Hungari
Francë vs Gjermani 21:00
Allianz Arena, Mynih, Gjermani
16 qershor 2021
Finlandë vs Rusi 3:00
Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi
Turqi – Uells 18:00
Stadiumi Olimpik, Baku, Azerbajxhan
Itali vs Zvicër 21:00
Stadio Olimpico, Romë, Itali
17 qershor 2021
Ukrainë vs Maqedonia e Veriut 3:00
Arena Nationala, Bukuresht, Rumani
Danimarkë vs Belgjikë 18:00
Parken Stadium, Kopenhagen, Danimarkë
Hollandë – Austri 21:00
Johan Cruyff Arena, Amsterdam, Hollandë
18 qershor 2021
Suedi vs Sllovaki 3:00
Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi
Kroaci vs Republika Çeke 18:00
Hampden Park, Glasgow, Skoci
Angli vs Skoci 21:00
Stadiumi Wembley, Londër, Angli
19 qershor 2021
Hungari vs Francë 3:00
Puskas Arena, Budapest, Hungari
Portugali vs Gjermani 18:00
Allianz Arena, Mynih, Gjermani
Spanjë – Poloni 21:00
Estadio La Cartuja, Sevilje, Spanjë
20 qershor 2021
Itali – Uells 18:00
Stadio Olimpico, Romë, Itali
Zvicër vs Turqi 18:00
Stadiumi Olimpik, Baku, Azerbajxhan
21 qershor 2021
Ukrainë – Austri 18:00
Stadio Olimpico, Romë, Itali
Maqedonia e Veriut vs Hollanda 18:00
Johan Cruyff Arena, Amsterdam, Hollandë
Rusi vs Danimarkë 21:00
Parken Stadium, Kopenhagen, Danimarkë
Finlandë vs Belgjikë 21:00
Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi
22 qershor 2021
Kroaci vs Skoci 21:00
Hampden Park, Glasgow, Skoci
Republika Çeke vs Angli 21:00
Stadiumi Wembley, Londër, Angli
23 qershor 2021
Suedi – Poloni 18:00
Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi
Sllovaki vs Spanjë 18:00
Estadio La Cartuja, Sevilje, Spanjë
Portugali – Francë
Puskas Arena, Budapest, Hungari
Gjermani vs Hungari
Allianz Arena, Mynih, Gjermani

Check Also

Përjashtohet vëzhguesja e Shehajt në njësinë 5 në Tiranë/ Ankohet kandidati

Ndërsa prej më shumë se dy orësh, anëtarët e PD i janë drejtuar kutive të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

sixteen − eleven =