Home / Bota / Presidenti Trump hedh idenë e shtyrjes së zgjedhjeve

Presidenti Trump hedh idenë e shtyrjes së zgjedhjeve

Presidenti Donald Trump hodhi për herë të parë të enjten idenë për t’i shtyrë zgjedhjet presidenciale të nëntorit, pas aludimeve të tij se votimi me postë do të rezultojë në manipulime, aludime që nuk duket të kenë ndonjë bazë.

Presidenti Trump shkruante të enjten në Twitter se “Me votimin e përgjithshëm me postë zgjedhjet e 2020s do të jenë zgjedhjet më të pasakta dhe më të manipuluara në histori. Do të jetë një turp i madh për SHBA. A duhen shtyrë zgjedhjet në mënyrë që njerëzit të mund të votojnë siç duhet???,” shkruante presidenti në Twitter.

Datat e zgjedhjeve federale përcaktohen nga Kongresi dhe Kushtetuta nuk parashikon asnjë dispozitë për shtyrje të ceremonisë së inagurimit të Presidentit më 20 janar 2021.

voa

Check Also

VIDEO/ Terror në Brazil, banda e armatosur merr nën kontroll qytetin dhe grabisin një bankë

Dhjetëra persona të armatosur kanë marrë nën kontroll mbrëmë qytetin Krisium në jug të Brazilit, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 × 4 =