Home / Kryesore / Presidenti i Kongresit Amerikan Hebre përshëndet ngritjen e memorialit në Tiranë

Presidenti i Kongresit Amerikan Hebre përshëndet ngritjen e memorialit në Tiranë

Jack Rosen, presidenti i Kongresit Amerikan Hebre (American Jewish Congress) ka pershendetur inaugurimin e memorialit per Holokaustin.

Memoriali per Holokaustin, i ndertuar tek Kodrat e Liqenit, u perurua dje nen pranine e kryeministrit Edi Rama, kryetarit te Bashkise Erion Veliaj, ambasadores amerikane Yuri Kim, si dhe ambasadorit izraelit Noah Gal Gandler.

Presidenti Rosen e quan memorialin nje tribut te bukur per vlerat e popullit shqiptar. Ai theksoi veprimin e guximshem te shqiptareve ne strehimin dhe shpetimin e qindra hebrenjve gjate asaj qe ai e quan si periudha me e erret e historise.

Check Also

Biden: Amerika, gati të udhëheqë botën

Presidenti i zgjedhur Joe Biden deklaroi të martën se SHBA është “gati të udhëheqë botën, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five + 16 =