Home / Editorial / POLITIKË ME VDEKJEN APO FSHEHJE PAS PATETIZMIT?!

POLITIKË ME VDEKJEN APO FSHEHJE PAS PATETIZMIT?!

Z. Manastirliu ju nuk drejtoni një kartel mafioz, ku kanë vend praktikat e Omertas…Mjekët e vdekur nuk janë ushtar të vrarë në luftë bandash, ndaj për numrin e tyre do të japësh informacion deri në një…
Nga Erion DASHO * –
Dalja televizive e Ministres Manastirliu në një emision televiziv u kthye në show-n patetik të radhës.
E pyetur nga paneli se sa mjekë kanë humbur jetën ministrja i bëri bisht përgjigjes duke lënë të nënkuptohet se kjo është temë aq e dhimbshme për të sa që nuk preferon ta diskutojë. Më vonë u shty më tej me klishenë tashmë të njohur të “politikës me vdekjen”.
Kur gazetarët vendosën “ta blejnë” argumentin bajat të ministres dhe e pyetën në se familjarët e mjekëve të vdekur kanë përfituar ndonjë kompensim dhe sa është vlera e tij, përsëri ministrja nuk u përgjigj kësaj here me justifikimin e “mos përfoljes së ndihmës së dhënë”.
Zj. Ministre,
Nëse nuk e keni kuptuar, ju nuk drejtoni një kartel mafioz ku kanë vend praktikat e Omertà-s!
Mjekët e vdekur nuk janë ushtarë të vrarë në luftë bandash dhe shpërblimet që ti jep janë para të taksapaguesve dhe jo zarfa të Don Korleones!
Për numrin e mjekëve të vdekur do të japësh informacion deri në një, kurse për shpërblimet e marra nga familjet e tyre deri në qindarkën e fundit. Sot!
Ndërsa nesër për mjekët e vdekur si pasojë e papërgjegjshmërisë suaj apo të stafit tuaj do të jepni llogari edhe para drejtësisë…

*  Autori është mjek ekspert në shëndetin publik, aktualisht shërben në Kompaninë “Partner”, si Drejtor për Shëndetin Dixhital dhe Inovacionet, në Frankfurt të Gjermanisë.

Check Also

Super aksioni! Tentuan të trafikojnë 30 kg kanabis, arrestohen 4 persona në Malësinë e Madhe

Katër persona janë arrestuar ditën e sotme në Fushë Grudë të Malësisë së Madhe, pasi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one + 12 =