Home / Kryesore / Po kthehej nga Franca, helikopteri i ushtrisë shqiptare pëson avari në fluturim

Po kthehej nga Franca, helikopteri i ushtrisë shqiptare pëson avari në fluturim

Është një imazh që do të mbetet i ngulitur në kujtesën e shumëkujt në zonë. Një fushë me bar, panorama e shkëlqyeshme e Casentino dhe më pas një helikopter i Forcave Ajrore Shqiptare.

Po pse helikopteri u gjend atje?

Këtë mëngjes, pasi u kthye në shtëpi nga Franca, helikopteri pati një avari dhe duhej të bënte një ulje emergjente në fshatin Poppi.

Në vend, karabinierët nxituan të ofrojë ndihmë. Katër anëtarët e ekuipazhit janë në gjendje të mirë shëndetësore, por procedurat për riparimin e defektit kanë qenë të gjata dhe komplekse.

Mediat italiane shkruajnë se avioni nisur nga Franca ku ndodhej për për mirëmbajtje, pasi ishin ndalur në Itali, po vazhdonte rrugëtimin për në Shqipëri. Por befas, mbinxehja e njërit prej motorëve e bëri të domosdoshëm aktivizimin e procedurave të urgjencës, duke detyruar uljen.

Kishte momente shumë delikate për të menaxhuar.

Shkathtësia dhe gatishmëria e pilotit shmangu më të keqen. Nuk ka dëmtime në mesin e anëtarëve të ekuipazhit, dhe as në mesin e popullatës, nuk ka dëmtime në struktura“, shpjegojnë karabinierët në Bibbiena, shkruan panorama.

Teknikët e specializuar do të ndërhyjnë për të vlerësuar masën e dëmit. Bisedimet janë duke u zhvilluar midis autoriteteve shqiptare dhe italiane për rikuperimin e helikopterit, ndërkohë ai është vendosur në një vend të sigurt dhe i monitoruar për të mos lejuar që dikush t’i afrohet.

Check Also

Bastardët po negociojnë me Greqinë për detin

Nga Spartak NGJELA – Të gjithë këta bastardë që kanë negociuar dhe po negociojnë me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × 2 =