Home / Bota / Personat e prekur nga kjo sëmundje mund t’i shpëtojnë koronavirusit

Personat e prekur nga kjo sëmundje mund t’i shpëtojnë koronavirusit

Një studim i fundit i kryer nga Universiteti i Dukës të Karolinës së Veriut ka treguar se personat që i kanë mbijetuar etheve tropikale, që njihet si “Dengue Fever”, i cili shkaktohet nga pickimi i mushkonjave, rrezikohen shumë pak nga COVID-19.

Antitrupat që krijohen pas kësaj sëmundje, e cila ka simptoma të ngjashme me koronavirusin, janë shumë efikase dhe mbrojnë organizmin, duke parandaluar infeksionin dhe mund të neutralizojnë koronavirusin.

Studimi mori shkas nga analiza e situatës në Brazil, ku siç dihet numri i të prekurve dhe të vdekurve eshte shumë i lartë.

Autori kryesor i studimit, Dr. Miguel Nicolelis, tha për këtë studim se ekipi krahasoi shpërndarjen gjeografike të rasteve të koronavirusit me përhapjen e sëmundjes së shkaktuar nga mushkonjat në 2019 dhe 2020 dhe rezultatet ishin befasuese.

Check Also

Shifrat e fundit/ Shënohen mbi 280 raste të reja dhe 3 viktima nga COVID-19 gjatë 24 orëve

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar sot se kanë humbur jetën 3 persona nga Covid në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifteen + 11 =