Home / Bota / Përmbytje katastrofike në Japoni, mijëra të bllokuar, shumë viktima!(FOTO)

Përmbytje katastrofike në Japoni, mijëra të bllokuar, shumë viktima!(FOTO)

Shërbimet japoneze të emergjencave po përpiqen të arrijnë në mijëra shtëpi të izoluara nga përmbytjet katastrofike dhe rrëshqitjet e dheut që i kanë marrë jetën dhjetëra vetëve dhe kanë shkaktuar dëme të mëdha.

Zyrtarët thanë se rritja e nivelit të ujërave ose rrugët e dëmtuara si pasojë e rrëshqitjeve të dheut kanë bllokuar aksesin në më shumë se 3 mijë shtëpi, kryesisht në rajonin jug perëndimor, të goditur më rëndë, në Kumamoto.

Sipas ekspertëve, shirat e rrëmbyeshëm do të vazhdojnë të paktën deri më 12 korrik në një zonë të gjerë të vendit ndaj nevojitet vigjilencë e lartë për rrezikun e rrëshqitjeve të dheut dhe përmbytjet në zonat e ulëta. Numri i viktimave nga moti i keq ndërkohë është rritur gradualisht ndërkohë që pjesa më e madhe e tyre janë zbuluar në zonat e izoluara. 58 persona sipas qeverisë janë konfirmuar të vdekur me katër të tjerë që druhet se kanë humbur jetët.

Check Also

Ndërron jetë ish-deputeti shqiptar

Ish-deputeti i Kosovës Ali Shahini është ndarë nga jeta. Lajmin e ka bërë me dije …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × three =