Home / Aktualitet / Pas Izraelit ky shtet europian parashikon të nis vaksinimin anti COVID te fëmijët

Pas Izraelit ky shtet europian parashikon të nis vaksinimin anti COVID te fëmijët

Fëmijët mund të marrin vaksinën kundër koronavirusit duke filluar nga muaji gusht në Britani të Madhe.

Plani i siguruar nga “The Telegraph” parashikon që 11 milionë persona nën 18 vjeç do të jenë të vaksinuar deri në vjeshtë. Propozimi do të jetë i diskutueshëm, sepse virusi paraqet vetëm një rrezik të vogël për fëmijët dhe ka të dhëna vazhdimisht në zhvillim për sigurinë e vaksinave.

Izraeli është vendi i parë në botë që ka shpërndarë vaksina për fëmijë, me 16 dhe 17-vjeçarë që janë vaksinuar, pasi Ministria e Shëndetësisë vendosi se ishte e sigurt.

Check Also

Kush janë deputetët që do hetojnë Metën, mazhoranca përdor “të djegurit” për të çuar deri në fund luftën me presidentin

Detaje të reja janë mësuar nga nisma për të shkarkuar presidentin Ilir Meta. Burimet bëjnë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × one =