Home / Aktualitet / Pamjet brenda morgut në Tiranë/ Reagon drejtori Bledar Xhemali

Pamjet brenda morgut në Tiranë/ Reagon drejtori Bledar Xhemali

Drejtori i morgut të Tiranës, Bledar Xhemali, përmes një komunikatë për media, ka reaguar në lidhje me fotot e publikuar nga ambientet e institucionit që ai drejton, ku shiheshin viktimat e shtrira në dysheme.

Xhemali shprehet se në pamundësi për t’i vendosur kufomat në ambiente frigoriferike për shkak të numrit të lartë të fataliteteve, ato vendosen mbi tavolina, por mund të ndodhë që të vendosen edhe përkohësisht përtokë. Sipas tij ky është një inskenim dhe shprehet se synimi i personit që ka bërë fotot është të përahpë panik.

Deklarata e plotë: Në emër të institucionit dhe të stafit tonë, shpreh indinjatën për inskenimin e bërë me fotografitë që janë nxjerrë në media nga mjediset e morgut!

Periudha që po jetojmë në punën tonë, ashtu si për të gjitha institucionet e ngjashme në spitalet e mbarë botës ka qenë tejet e mbingarkuar. Padyshim që morgu nuk bën asnjë përjashtim në pamundësinë për t’i sistemuar denjësisht të gjitha kufomat në mjediset frigoriferike në dispozicion, kur ka më shumë fatalitete.

Kur jemi në pamundësi, ato sistemohen në tavolina, më pas në barela dhe kur ndodh që të jenë më shumë, vendosen me respektin më të madh në dysheme bashkë me sendet vetjake të paketuara, pasi kryhen proceset përkatëse në pritje që t’u dorëzohen familjarëve. Por kurrsesi nuk është rrëmuja e paraqitur në fotot keqdashëse të shpërndara në media. Sendet personale që shoqërojnë trupat, janë veshjet e të ndjerëve, të cilat përbëjnë kujtime të çmuara për familjarët.

Edhe logjika më elementare të thotë se ky është thjesht dhe vetëm një inskenim! Është e dhimbshme deri në neveri, që autori i fotove është kujdesur të kryejë një shërbim të porositur për të nxitur panik dhe nxirë bluzat e bardha të institucionit. Ne kemi njoftuar institucionet eprore për këtë operacion keqdashës dhe kriminal në raport me publikun dhe shpresojmë që fajtori të identifikohet e të vihet para drejtësisë. (F.M/Faxweb.al)

Check Also

Aksidenti me katër të lënduar në Krujë, arrestohet 23 vjeçari

Dy drejtues mjetesh kanë rënë në pranga pasi akuzohen për shkelje të rregullave të qarkullimit. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 + four =