Home / Bota / OSBE ndërmjetësim për krizën në Bjellorusi/Putin i kërkon Lukashenkos të pranojë ndërmjetësimin e Ramës

OSBE ndërmjetësim për krizën në Bjellorusi/Putin i kërkon Lukashenkos të pranojë ndërmjetësimin e Ramës

Presidenti rus Vladimir Putin i ka këkuar homologut të tij bjellorus, Lukashenko të pranojë ofertën e Edi Ramës në cilësinë e kryetarit në detyrë të OSBE-së.

Top News raporton se Rama është njoftuar për këtë kërkesë të Putin nga ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov gjatë një bisede telefonike që ka zgjatur 30 minuta.

Kryeministri Rama, në cilësinë e kryetarit në detyrë të OSBE-së i ka ofruar Bjellorusisë të ndërmjetësojë një dialog mes qeverisë dhe opozitës me qëllim zgjidhjen e situatës së krijuar pas zgjedhjeve presidenciale të 9 gushtit.

Check Also

Horoskopi për ditën e mërkurë, 23 shtator 2020

Dashi Nëse e keni të domosdoshme që t’i thoni një miku apo pjesëtari të familjes …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 − six =