Home / Aktualitet / OBSH e shqetësuar për rritjen e rasteve të reja në botë

OBSH e shqetësuar për rritjen e rasteve të reja në botë

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të Premten se rastet e COVID-19 po rriten globalisht me një shkallë shqetësuese, me numrin e rasteve të reja që dyfishohen çdo javë, një ritëm që i afrohet shkallës më të lartë të infeksionit që nga fillimi i pandemisë.

OBSH tha të Premten se kishte 541.960 raste të reja gjatë javës së kaluar. Më 22 shkurt – rastet e reja filluan të shënojnë pas gjashtë javësh rënie – u raportuan 194,469 raste të reja.

Në një konferencë virtuale në selinë e agjencisë në Gjenevë, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se vendet që kishin shmangur infeksionet e përhapura tani po shohin rritje të mëdha.

Ai vuri në dukje Papua Guinea e Re, e cila, deri në fillim të këtij viti, kishte raportuar më pak se 900 raste dhe vetëm nëntë vdekje. Kombi tani ka raportuar më shumë se 9,300 raste dhe 82 vdekje.

Tedros tha se ndërsa ky është një numër i vogël në krahasim me vendet e tjera, shkalla dramatike e infeksioneve të reja e shqetëson OBSH-në për potencialin për një epidemi më të madhe në Papua Guinea e Re. Ai tha që OBSH filloi një shpërndarje vaksinash në vend në fund të muajit të kaluar dhe tre ekipe mjekësore urgjente kishin mbërritur në vend këtë javë nga Australia, Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania.

Shefi i OBSH-së tha se Papua Guinea e Re është një shembull i shkëlqyeshëm pse barazia e vaksinave është kaq e rëndësishme. Kombi i vogël në jug të Paqësorit, në veri të Australisë, ishte në gjendje të mbante pandeminë larg për një kohë të gjatë, por përfundimisht infeksionet në rritje goditën në një kohë të kufizimit shoqëror dhe nivele të ulëta të imunitetit në mesin e popullatës dhe filluan të mbingarkonin një të brishtë sistemi i kujdesit shëndetësor.

Tedros tha se Papua Guinea e Re është mbështetur në dhurimet e vaksinave nga Australia dhe iniciativa bashkëpunuese e vaksinave COVAX e mbështetur nga OBSH për mbështetje.
Deri më sot, COVAX ka dërguar rreth 40 milion doza në më shumë se 100 vende, ose të mjaftueshme për të mbrojtur rreth 0.25% të popullsisë së botës.

Check Also

Vjosa Osmani mbështet Albin Kurtin: Të padisim Serbinë për gjenocid

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në konferencën e përbashkët për media me presidentin slloven Borut …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

12 − 3 =