Home / Bota / Njeriu më i pasur në botë planifikon udhëtimin e parë në hapësirë

Njeriu më i pasur në botë planifikon udhëtimin e parë në hapësirë

Njeriu më i pasur në botë, Jeff Bezos ka deklaruar se ai do të fluturojë në hapësirë ​​me vëllain e tij në fluturimin e parë njerëzor të nisur nga kompania e tij hapësinore, Blue Origin.

Themeluesi i Amazon në një postim në Instagram u shpreh se fluturimi në hapësirë ​​ishte diçka që ai kishte dashur ta bënte “gjithë jetën e tij”.

“Më 20 Korrik, unë do të bëj këtë udhëtim me vëllain tim. Aventura më e madhe, me mikun tim më të mirë”, shkroi ai

Vëllai i tij, Mark e quajti ngjarjen një “mundësi të jashtëzakonshme”. Fluturimi i parë njerëzor vjen vetëm dy javë pasi Bezos planifikon të largohet si CEO i Amazon duke i lejuar atij të përqendrojë të gjithë kohën dhe energjinë e tij në sipërmarrjet e tjera.

Pavarësisht se kompania, Blue Origin u themelua e para ajo ka qëndruar prej kohësh në hijen e kompanisë së fluturimeve hapësinore të Elon Musk, SpaceX. Por atje ku Blue Origin vendosi t’i shërbejë së pari tregut të turizmit hapësinor, SpaceX filloi duke ofruar shërbimet e saj për NASA-n dhe organizata të tjera që kishin nevojë për këto shërbime duke u bërë më e njohur.

Check Also

Antonio Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, ka emëruar të premten Antonio Guterres për një …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen − 14 =