Home / Bota / Një formë e re koronavirusit shfaqet në Azi, ekspertët të shqetësuar: Është më infektues

Një formë e re koronavirusit shfaqet në Azi, ekspertët të shqetësuar: Është më infektues

Një formë e re koronavirusi, ndoshta më infektuese se vetë COVID-19, është zbuluar në Malajzi dhe po përhapet në vendet e afërta.

Virusi D614G, u zbulua në Malajzi ku ekziston një vatër fillestare me 45 persona, por mendohet se pacienti zero ka qenë një udhëtar i kthyer nga India, që nuk kishte respektuar karantinimin 14-ditor.

Virusi po përhapet edhe në Filipinet e afërta, ku autoritetet deklaruan se mutacioni i ri i koronavirusit mund të ketë një forcë më të madhe infektimi, edhe pse është ende herët për ta kuptuar”.

Fakti që një mutacion në virus do të bënte të mundur një përshpejtim të shtrirjes së pandemisë ka qenë një alarm i hershëm i epidemiologëve.

Check Also

Mbledhja e Këshillit Politik, hapja e listave dhe koalicionet në fokus të takimit të sotëm

Këshilli Politik do të mblidhet sot në orën 12:00. Takimi ishte parashikuar në orën 10:00, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 − nineteen =