Home / Opinion / Nga takimi me Gjeneral Leitnant Rama, Komandant i FSK

Nga takimi me Gjeneral Leitnant Rama, Komandant i FSK

Nga Petro KOCI

I dashur Gjeneral Rama,
Kosoven ne e kemi driten e syve.
Ligjet kombetare dhe ato nderkombetare mund te na ndalojne vperime te caktuara, por ato si ndalojne dot ndjenjat. Kur ne e therrasim Shqiperine atdhe, Kosoven e quajme memedhe. Kur Shqiperine e therrassim memedhe, Kosoven e quajme atdhe.
Ne Strategjine tone te Mbrojtjes te hartuar vitin e kaluar Kosova ka rendesi te pazevendesueshme strategjike.
Deshmoret e Kosoves ne i konsiderojme deshmoret tane.
Ne ligjin e ri te statusit te deshmorit te atdheut cdo shtetas shqiptar qe ka rene ne trojet etnike per te drejtat kombetare, per clirimin e Kosoves shpallet Deshmor i Atdheut.
Ne jemi shume te etur te ndihmojme dhe te bashkepunojme ne rrugetimin euroatlantik te Kosoves dhe te FSK. E ndjekim me interes te madh ecurine e zhvillimeve politike ne Kosove duke nxitur stabilitetin dhe progresin e pandalshem.
Jemi pro dialogut Prishtine Beograd, por smund te te rrime pa deklaruar se Sebia duhet ti kerkoje falje Kosoves dhe te demshperbleje demet e shumta njerezore dhe materiale qe ka shkaktuar genocidi serb.
Ndersa Kosova ka zgjedhur qartazi rrugen euroatlantike, Serbia priret nga orientime euroaziatike.
KFOR in ne e konsiderojme nje mision sa jetik aq edhe me rendesi strategjike per Kosoven.

Check Also

Vendimi i gjyqtarit mbi ‘hajdutin e vogël’

Nga Agron LLAKAJ- Në Amerikë, një fëmijë u kap duke vjedhur bukë nga një dyqan. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twenty + thirteen =