Home / Bota / Në gjendje jo të mirë shëndetësore, jep dorëheqjen kryeministri më jetëgjatë në Japoni

Në gjendje jo të mirë shëndetësore, jep dorëheqjen kryeministri më jetëgjatë në Japoni

Kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vendosur të japë dorëheqjen për arsye shëndetësore, thonë zyrtarët e partisë së tij LDP.

Ai ka vuajtur nga sëmundja kolit ulceroz për shumë vite, por gjendja e tij mendohet të jetë përkeqësuar kohët e fundit.
Në fillim të kësaj jave, ai u bë kryeministri më i gjatë në shërbim të vazhdueshëm i Japonisë, pasi mori detyrën në 2012.
Abe ka një reputacion si një konservator dhe nacionalist i vendosur, dhe për stimulimin e rritjes me politikën e tij agresive ekonomike të njohur si “Abenomics”.
Ai ka forcuar mbrojtjet e Japonisë dhe ka rritur shpenzimet ushtarake, por nuk ka qenë në gjendje të rishikojë nenin 9 pacifist të kushtetutës, i cili ndalon një ushtri të qëndrueshme për çdo gjë tjetër përveç vetëmbrojtjes.

Check Also

SHBA-të konfirmojnë vdekjen e eksponentit të lartë të al-Kaidas

Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar vdekjen e një eksponenti të lartë të al-Kaidas në Afganistan, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen + 10 =