Home / Aktualitet / Ndeshja historike me Anglinë, si pritet të rreshtohen kuqezinjtë dhe ‘3 luanët’ sonte

Ndeshja historike me Anglinë, si pritet të rreshtohen kuqezinjtë dhe ‘3 luanët’ sonte

Sonte luhet ndeshja Shqipëri-Angli, në kuadër të ndeshjeve kualifikuese të Botërorit Katar 2022, ku kombëtarja e “3 luanëve” do të zbresë përballë kuqezinjve të Edi Rejës në Air Albania, në orën 18:00.

Teksa na ndajnë pak orë nga ndeshja historike, janë zbardhur paraprakisht dhe formacionet që pritet të luajnë sontë përballë njëra-tjetrës.

-Ndaj Anglisë, tekniku italian pritet të aplikojë një modul të ri, skemën 5-4-1, për ti bërë vend Uzunit por gjithashtu i kushtëzuar edhe nga dëmtimi i Kumbullës. Në portë Berisha mbetet i pa prekshëm ndërsa përpara tij priten të rreshtohet, Albi Doka, Ismajli, Gjimshiti, Vesli dhe Hysaj në të majtë, rol që anësori e luan shpesh edhe tek Napoli. Në mesfushë nga minuta e parë mund të zbresin Bare dhe Laçi ndërsa Uzuni dhe Kamberi në krahë. Edhe gjatë konferencës për shtyp, Reja theksoi se Broja mund ta nis këtë sfidë si titullarë pasi e njeh mirë Anglinë, sulmuesi i Viteshe pritet të jetë sulmuesi i vetëm i deklaruar për këtë sfidë të dytë në kualifikueset e Botërorit “Katar2022”.

-Mediat angleze kanë zbardhur disa detaje nga rreshtimi i mundshëm që trajnojnë Southgate ka projekt për këtë përballje me Shqipërinë. Në portin e jetës së tij Nick Pope, ndërsa një dilemë do të më bëjë krahun e mbrojtjes së mbrojtjes, duhet të zgjedhësh një ndërmjet Reece James (Chelsea) dhe Kyrian Trippier (Atletico Madrid). Në qendrën Maguire dhe Stones janë paprekshëm, sikurse edhe Luke Shaë nuk është në gjendje të përdorë. Southgate nuk ka dilema të bëjë mesfushë, titulli i pritjes së fillimit të Rajs në Ëest Ham dhe Mount në Chelsea ndërsa Phil Foden dhe Ëard-Proëse janë në një vlerësim për një titull të shkëlqyer. Sulmi pritet ti besohet kapite

Check Also

Vjosa Osmani mbështet Albin Kurtin: Të padisim Serbinë për gjenocid

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në konferencën e përbashkët për media me presidentin slloven Borut …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × one =