Home / Kronike / Ndahet nga jeta në moshën 78-vjeçare profesori dhe politikani Sabit Brokaj

Ndahet nga jeta në moshën 78-vjeçare profesori dhe politikani Sabit Brokaj

Ndërron jetë në moshën 78-vjeçare, profesori dhe politikani i njohur Sabit Brokaj.

Brokaj ka ndërruar jetë si pasojë e një ataku kardiak.

Ai u lind më 7 janar të vitit 1942, në Vlorë. Nga viti 1959 deri në 1964, Brokaj shërbeu si ndihmës mjekësor në një nëndetëse.

Pas diplomimit në fakultetin mjekësor të Universitetit të Tiranës në vitin 1969, Brokaj vazhdoi të shërbente si shef mjekësor i një brigade në Shijak nga viti 1969 deri në 1972. Nga 1972 në 1984, Brokaj punoi si kardiolog në spitalin ushtarak në Tiranë.

Ai udhëtoi në Francë për të studiuar kardiologji në 1979 dhe ekokardiologji në 1982. Gjatë kësaj periudhe, Brokaj ishte një nga mjekët personalë të Enver Hoxhës.

Gjatë karrierës së tij mjekësore, Brokaj ishte rival i kardiologut tjetër Sali Berisha. Ndërsa Berisha u bë President dhe Kryeministër i Shqipërisë si anëtar i Partisë Demokratike të Shqipërisë, rivaliteti i tyre vazhdoi edhe gjatë karrierës së tyre politike, deri në pikën që raportet thoshin se ata nuk flisnin.

Karriera politike

Në 1984, Brokaj la ushtrinë për t’u bërë profesor në një shkollë mjekësore në Tiranë. Ai u gradua Zëvendës Dekan i shkollës në 1987, dhe Dekan në 1989. Ai e mbajti këtë pozicion derisa u largua nga shkolla në 1991.

Brokaj hyri në politikën shqiptare pas rënies së komunizmit. Ai u zgjodh deputet në vitet 1991, 1996 dhe 1997.

Ai shërbeu si Ministër i Shëndetësisë nga shkurti deri në dhjetor të vitit 1991, dhe si Ministër i Mbrojtjes gjatë periudhës 1997-1999.

Check Also

Koreja e Veriut qëllon dhe djeg një zyrtar civil të Koresë së Jugut

SEUL, KOREJA E JUGUT – Ushtria e Koresë së Jugut njoftoi se Koreja e Veriut …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen − twelve =