Home / Aktualitet / Momentet e tmerrit/ Tridhjetë balena sulmojnë jahtin britanik

Momentet e tmerrit/ Tridhjetë balena sulmojnë jahtin britanik

Ekuipazhi i një jahti britanik është detyruar të mbrohet nga sulmi i një “flote” të balenave vrasëse – kur 30 prej tyre sulmuan mjetin lundrues jo larg Gjibraltarit.

Ekuipazhi ka filmuar momentin kur disa balena lundronin shumë pranë anijes, e më pas futen nën ujë dhe fillojnë ta godasin helikën e saj, transmeton Telegrafi.

Sulmi i tyre ka zgjatur rreth dy orë, e si pasojë të dëmtimit të pjesshëm të helikës, ekuipazhi është detyruar të kërkoj ndihmë në Gjibraltar.

Kujtojmë që edhe vitin e kaluar balenat vrasëse kanë terrorizuar turistët në Spanjë. Gjatë gushtit dhe shtatorit kanë sulmuar katër anije.

Në një sulm, dy anije janë kërkuar të kërkojnë ndihmë nga këto krijesa të zezam që janë nga 8 metra dhe peshojnë mbi 5.000 kilogramë.

Check Also

Plagosje me armë zjarri në Lezhë, identifikohet dhe shpallet në kërkim autori i dyshuar

Një i plagosur me armë zjarri ka mbetur në Lezhë. Autori i dyshuar Xhulio Vokrri, ka plagosur 25-vjeçarin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifteen − five =