Home / Bota / Mjekët dhe infermierët italianë kandidatë për çmimin Nobel 2021

Mjekët dhe infermierët italianë kandidatë për çmimin Nobel 2021

Mjekët dhe infermierët italianë ishin të parët që ndjenë trysninë e madhe të Covid-19 dhe ende të papërgatitur për betejën që i priste, dolën në frontin e parë të luftës kundër Covid-19.

Gjendja e virusit në Itali ishte më alarmantja krahasuar me vendet e tjera, ndërsa mjekët e infermierët luftuan me mish e me shpirt për të shpëtuar sa të mundnin jetë qytetarësh, ndërkohë që shifrat e infektimit vinin në rritje nga dita në ditë.

Kështu, në nderim të mjekëve dhe infermierëve italianë për punën e tyre të palodhur, Fondacioni Gorbachev ka propozuar personelin shëndetësor italian si kanditatë për Cmimin Nobel për Paqe në vitin 2021. Kjo kandidaturë është pranuar nga Oslo.

Personeli shëndetësor italian ishte i pari në botën perëndimore që u përball me një emergjencë shumë serioze “duke përdorur mjete të mundshme të ilaçeve të luftës, duke luftuar në llogore për shpëtimin e jetës dhe shpesh humbjen e tyre ”.

Në fakt, mbi 300 mjekë dhe mbi 80 infermierë kanë vdekur si rezultat i pandemisë, ndaj kjo ishte më e pakëta që mund të bëhej për këta heronj me uniforma, që rrezikuan jetën e gjithashtu humbën jetën për të shpëtuar popullin e tyre në këtë luftë të vështirë.

Check Also

Italiani qëllon me armë zjari bankierin shqiptar! Detajet

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e djeshme në qytetin e Napolit, në Itali. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × three =