Home / Bota / Ministri gjerman “kundër” masave anti-covid/ Karantina në Europë do të vrasë më shumë njerëz se Covid-19

Ministri gjerman “kundër” masave anti-covid/ Karantina në Europë do të vrasë më shumë njerëz se Covid-19

“Masat anti-koronavirus do të kenë pasoja dukshëm më të rënda sesa vetë sëmundja, veçanërisht në vendet në zhvillim”, paralajmëroi Ministri i Bashkëpunimit Ekonomik dhe Zhvillimit të Gjermanisë, Gerd Muller.

Paralajmërimi i zymtë u bë nga zyrtari gjerman në një intervistë me të përditshmen Handelsblatt. “Pandemia tashmë ka shkaktuar “një nga krizat më të mëdha” të urisë dhe varfërisë në të gjithë botën”, tha Muller, dhe “dëme të tjera do të kemi nëse merren masa izolimi për ta luftuar atë”.

“Ne presim një shtim prej 400,000 vdekjesh nga malaria dhe HIV këtë vit vetëm në kontinentin Afrikan, ndërsa gjysmë milioni të tjerë do të vdesin nga tuberkulozi”, tha ai.

Situata buron nga fakti që Perëndimi, dhe BE në veçanti, ka forcuar përpjekjet e saj të ndihmës në luftimin e koronavirusit në vend që të ndihmojë të varfërit.

“Furnizimi me ushqim dhe ilaçe nuk është më i garantuar”, tha ai. “Shumë prej programeve të ndihmës së Perëndimit nuk janë financuar në mënyrë adekuate”.

“Evropa ka vendosur të mbështesë ekonominë e saj me programe me vlerë rreth dy trilionë euro. Asnjë mbështetje shtesë nuk është planifikuar për Afrikën”, shtoi Muller.

Ministri nuk përjashtoi një valë të re të migrimit masiv që vjen si rezultat i koronavirusit dhe luftës kundër tij, pasi neglizhenca e Perëndimit për zhvillimin e rajoneve është vendosur të krijojë varfëri, luftëra dhe si rezultat, një fluks të ri refugjatësh .

Ndërsa ministri ende e sheh Covid-19 si një sfidë globale, ai beson se në fund të fundit do të godasë më rëndë “më të varfërit e të varfërve”.

Check Also

Dita nis me diell e kthjellime, por priten surpriza! Mësoni parashikimin e sinoptikanëve për ditën e sotme

Sipas MeteoAlb: Dita nis me kthjellime dhe vranësira të lehta në vendin tonë. Por mesdita …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twelve + 5 =