Home / Aktualitet / Metodat natyrore që ju ndihmojnë të përmirësoni gjendjen shpirtërore

Metodat natyrore që ju ndihmojnë të përmirësoni gjendjen shpirtërore

Kur gjendja shpirtërore ulet, është e mundur të përjetoni ndjenja trishtimi, nervozizmi, lodhje, mungesë përqendrimi, humbje interesi për aktivitetet e përditshme, madje edhe ato të këndshme. Shpesh humori i keq shoqërohet me mendime të përsëritura negative, dhimbje kronike, shqetësime të gjumit dhe oreksit, ndryshime në peshë dhe një rritje të gjendjeve inflamatore. Në shumicën e rasteve, këto janë simptoma të lehta ose të moderuara që shfaqen si pasojë e shkaktimit të ngjarjeve të tilla si hidhërimi, humbja, trauma dhe që zgjidhen brenda një kohe të shkurtër. Në disa raste depresioni mund të ndodhë edhe në mungesë të një shkaku të vërtetë, me simptoma më të rënda dhe për periudha më të gjata.

Çfarë të bëjmë?

Kur gjendja shpirtërore ulet, mund të ndërhyni në disa fronte për t’iu kundërvënë trishtimit dhe apatisë dhe për të rifituar entuziazmin dhe gëzimin. Nëse çrregullimet e humorit janë për shkak të një ngjarjeje të jashtme ose nëse nuk dihet shkaku i “ndjenjës së dëshpërimit”, këshillohet që së pari të kontaktoni një psikoterapist, veçanërisht nëse simptomat ndodhin shpesh ose zgjasin më shumë se dy javë.

Ushqimi është gjithashtu një aspekt themelor që ne priremi ta neglizhojmë kur humori ulet: nuk është e pazakontë që pikërisht për shkak të humorit të keq ne priremi të ushqehemi më keq se zakonisht, duke kërkuar kënaqësi në ushqimet e ëmbla. Sidoqoftë, ushqimi i dobët është armiku i humorit dhe mund të kontribuojë në përkeqësimin e simptomave. Më mirë të zgjidhni një dietë të pasur me fruta dhe perime shumëngjyrëshe dhe pjata të shijshme, por të ekuilibruara, që përveç mbështetjes së humorit falë vitaminave, mineraleve, flavonoideve dhe mineraleve, ndihmojnë në kundërveprimin me inflamacionin dhe sjellin gëzim në pjatë.

Aktiviteti fizik është gjithashtu i një rëndësie jetësore për të përmirësuar gjendjen shpirtërore, pasi falë lëvizjes është e mundur të modulojmë përgjigjen hormonale duke rritur nivelet e dopaminës, endorfinës dhe serotoninës, duke përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe duke rritur pragun e dhimbjes, duke përfshirë edhe atë psikologjik. Për të përfituar nga ushtrimet fizike, mjafton të merreni me një aktivitet të këndshëm për 40-60 minuta në ditë, siç është një shëtitje e shpejtë në ajër të pastër.

Për të nxitur relaksimin dhe për të rritur gjendjen e humorit, ushtrimet e frymëmarrjes dhe teknikat e meditimit janë shumë të dobishme, të cilat ndihmojnë të përqendroheni te vetja, të zvogëloni mendimet negative dhe të gjeni paqen e brendshme në rast agjitacioni, ankthi dhe nervozizmi. Meqenëse në bazë të humorit të keq ekzistojnë mekanizma fiziologjikë, depresioni i butë mund të luftohet gjithashtu me mjete natyrore të afta për të vepruar në neurotransmetuesit e përfshirë në humor.

Mjetet juridike natyrore

Më poshtë është një listë e mjeteve më të mira natyrore për të ngritur humorin.

Hypericum

Hypericum është ndoshta ilaçi fitoterapeutik dhe bimor më i përdorur për çrregullimet e humorit. Hypericum është efektiv kundër çrregullimeve të humorit pas rreth një muaj e gjysmë përdorimi. Merret në formën e ekstraktit të thatë ose hidro-alkoolik por meqenëse ka ndërveprime të shumta, është mirë të pyesni herbalistin tuaj të besuar dhe ta informoni atë për çdo terapi të vendosur para se të filloni një trajtim.

Griffonia

Griffonia është e efektshme në trajtimin e çrregullimeve të humorit falë përmbajtjes së 5-hidroksitriptofanit ose 5HTP, një pararendës i serotoninës. Ky ilaç përmirëson gjendjen shpirtërore dhe kundërvepron me pagjumësinë, shtimin e peshës trupore dhe dhimbjen kronike.

Rodos

Rodos është një ilaç i njohur për vetitë imunostimuluese dhe adaptogjenike dhe është gjithashtu një bimë e dobishme në rast të çrregullimeve të humorit. Rodos mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore, të kundërshtojë urinë nervore dhe lodhjen e tepruar në rast të stresit të rëndë.

Shafran

Shafrani, një erëz e çmuar që përdoret në gatim është një ilaç efektiv për depresionin e lehtë dhe stresin e tepruar. Funksionon në sajë të pranisë së molekulave të quajtura krokinë dhe safranal të cilat veprojnë duke penguar rimarrjen e dopaminës dhe serotoninës.

Kamomil

Kamomili është përdorur gjithmonë për të nxitur relaksimin dhe gjumin, falë veprimit të tij qetësues. Kokat e luleve të kamomilit gjithashtu kanë veti anti-inflamatore, lehtësuese të dhimbjeve dhe kanë treguar përfitime kundër çrregullimeve të humorit. Rekomandohet të konsumohet në formën e një çaji në raste stresi, ankthi dhe depresioni të lehtë.

Check Also

Arsyet më të shpeshta pse njerëzit shohin porno

Një studim i ri, i publikuar në mars të këtij viti në “Psychology of Addictive …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × 3 =