Home / Aktualitet / Meta shkon për vizitë në familjen e Klodian Rashës, pritet nga prindërit e tij

Meta shkon për vizitë në familjen e Klodian Rashës, pritet nga prindërit e tij

Presidenti i vendit Ilir Meta ka shkuar paraditen e djeshme në një vizitë në familjen e të riut Klodian Rasha, i cili u vra nga një punonjës i Policisë së Shtetit. Mësohet se Meta është pritur nga pindërit e të riut që humbi jetën, ndërsa mësohet se është shprehur se nuk ka shkuar më parë për të shmangur politizimin e çështjes.

“Nuk kam ardhur më parë se s’kam dashur ta politizoj”, ka thënë Meta.

Meta kishte preferuar që të mos shkonte në banesën e familjes Rasha në ditët pas ngjarjes, në ndryshim nga kryeministri Rama i cili shkoi disa herë për vizitë, nga kreu i PD-së Lulzim Basha apo dhe nga kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj.

Mëta shoqërohej në vizitë gjatë ditës së djeshme nga këshilltarët e tij, ndërkohë që familja Rasha tashmë duket se ësht në pritje të vendimit të Gjykatës për efektivin e Shqiponjave  Nevaldo Hajdëraj, i cili qëlloi mbi djalin e tyre.

Klodian Rasha u vra nga një punonjës i Policisë së Shtetit, teksa kishte dalë nga banesa e tij për të blerë cigare, duke thyer orën policore të vendosur nga qeveria, që sipas saj shërben për parandalimin e përhapjes së Covid 19.

Fillimisht mbi të riun, policia tentoi që të hidhte baltë duke thënë se ishte një person i rrezikshëm dhe me precedentë penalë, por pas hetimeve rezultoi se në momentin kur është qëlluar Rasha nuk ka pasur armë, dhe nuk ka rrezikuar jetën e efektivit.

Në ditët pas vrasjes, në Shqipëri u bënë disa protesta, disa prej tyre dhe me elementë të dhunshëm, ndërsa familja e 25-vjeçarit kërkoi vetëm drejtësi për vrasësin.

(E.K/Faxweb.al)

Check Also

Brenda burgut ku po mbahet ish-polici që vrau George Floyd

Ish-polici që vrau George Floyd po mbahet në një burg të sigurisë së lartë, ndërkohë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eight − seven =