Home / Aktualitet / Merkel kundërshton planet e qeverive rajonale

Merkel kundërshton planet e qeverive rajonale

Kancelarja Angela Merkel kundërshtoi planet e disa qeverive rajonale për të lënë hotele të hapura për vizita familjare gjatë Krishtlindjeve , duke paralajmëruar se rrezikon përkeqësimin e valës së koronavirusit që përfshin Gjermaninë, ka raportuar Reuters.

Nivelet e infeksionit u rritën brenda natës në krahasim me të njëjtën kohë javën e kaluar, pavarësisht bllokimit të pjesshëm të aplikuar në nëntor i cili që atëherë është zgjatur dhe forcuar në një përpjekje për të kontrolluar përhapjen e virusit.

Merkel dhe kryeministrat e shtetit ranë dakord javën e kaluar se do të lejohej një lehtësim i pjesshëm i bllokimit për t’u lejuar familjeve disa festime të vogla të Krishtlindjes.

Por në një konferencë me video të udhëheqjes së lartë të partisë së saj konservatore të hënën, Merkel tha se nuk mund t’i kuptonte planet e disa shteteve veriore dhe perëndimore, ku epidemia është më pak e rëndë, për të lejuar hotelet të hapen për të lejuar familjet e largëta të bashkohen. .

Pavarësisht komenteve të Merkel, megjithatë, udhëheqësit rajonalë kanë fjalën e fundit për atë që ndodh në shtetet e tyre nën strukturën federale të Gjermanisë.

Megjithëse Gjermania tashmë ka mobilizuar ndihmë të paparë qeveritare për të ndihmuar mbështetjen e ekonomisë përmes pandemisë, ministrat paralajmëruan të hënën se asgjë nuk mund t’i kursente plotësisht kompanitë nga ndikimi.

“Njerëzit duhet të tregojnë disiplinë”, tha ministri i ekonomisë Peter Altmaier , arkitekti i përgjigjes ekonomike ndaj pandemisë për radion Deutschlandfunk. Altmaier shtoi se ndihma pandemike për kompanitë nuk mund të zgjatet për një kohë të pacaktuar.

Në një tregues të ashpërsisë së ndikimit ekonomik të pandemisë, përqindja e kompanive që përdorin skemën e mbështetur nga shteti u rrit në 28% në nëntor, nga 24.8% një muaj më parë, tha instituti Ifo.

Check Also

Khalid largohet nga Maqedonia e Veriut

Ish-sulmuesi i FC Prishtinës, Basid Khalid, do ta nis një aventurë të re. Sulmuesi i …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 + 18 =