Home / Bota / Merkel jep paralajmërimin e fortë, tregon se çfarë e pret vendin pas Krishtlindjeve!

Merkel jep paralajmërimin e fortë, tregon se çfarë e pret vendin pas Krishtlindjeve!

Pushime më të gjata të Krishtlindjeve dhe dyqane të mbyllura menjëherë pas 27 Dhjetorit. Është ky bllokimi i vështirë që kancelarja gjermane Angela Merkel ka në agjendë, për të përballuar sfidën e zvogëlimit të numrit të infeksioneve të reja nga Covid në Gjermani, të cilat janë shumë të larta pavarësisht masave të marra deri më tani.

Sipas Bild, plani parashikon që nga 27 dhjetori deri më 3 ose 10 janar, shumica e dyqaneve do të mbyllen (me përjashtim të supermarketeve). Për më tepër, festat e Krishtlindjeve mund të zgjaten me një javë.

Dje Merkel shprehu zhgënjimin e saj me zhvillimet e pandemisë, në një takim të Unionit (CDU-CSU), gjatë së cilës, sipas burimeve të pranishme, ajo e bëri të qartë se me masat aktuale nuk mund të përballemi me dimrin.

Check Also

Sherr i frikshëm mes shqiptarëve në Spanjë, dy persona theren me thika

Dy shqiptarë të moshës 27 dhe 29 vjeç janë arrestuar në Spanjë si autorë të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 4 =