Home / Bota / Mediat italiane zbardhin të shkuarën e Lubjana Gjeçajt në Milano, martonte të rinjtë dhe i dërgonte si luftëtarë në Siri

Mediat italiane zbardhin të shkuarën e Lubjana Gjeçajt në Milano, martonte të rinjtë dhe i dërgonte si luftëtarë në Siri

Lubjana Gjeçaj, 43 vjeçe është arrestuar pasditen e djeshme në zonën e Astirit nga efektivët e AntiTerrorit pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për pjesëmarrje në organizatë terroriste.

Ndërkohë, mediat italiane zbardhin të shkuarën e 43 vjeçares në vendin fqinj, nga ku del se ajo nuk ëhstë një emër i panjohur për autoritetet atje. Ato shkruan se Lubjana Gjeçaj ishte pjesë e një grupi terrorist të goditur në vitin 2014, të cilët kryenin martesa mes të rinjve dhe më pas i dërgonin ata në Siri për të luftuar si terroristë për ISIS, newsbomb.al.

Pas një operacioni 8 mujor, karabinierët në Itali prangosë 10 persona, mes tyre 4 italianë, 1 kanadez dhe 5 shqiptarë. Përveç Lubjana Gjeçajt, pjesë e grupit ishte dhe Dritan Gjeçaj bashkëshorti i 43-vjeçares, Baki Çoku, Aldo Kobuzi dhe Arta Kakabuni.

Por si funksiononte grupi?

oper-770x434.jpg

Maria Giulia Sergio, një gruaja 27-vjeçare italiane donte të transferohej në Siri dhe të bashkohej me Shtetin Islamik. Ajo besoi në xhihad dhe lavdëroi ligjin e Sheriatit. Ajo dëshironte që Kalifati të zgjerohej deri në Romë dhe u uroi vdekjen të pabesëve. Por për të arritur atje, së pari ajo kishte nevojë për një burrë, raporton newsbomb.al.

Më 17 shtator 2014, ajo takoi Aldo Kabouzi, një shqiptar 24-vjeçar i cili po kërkonte një nuse për t’iu bashkuar në xhihad. Çifti u martua disa orë pas takimit të tyre të parë në Treviglio, një qytet i vogël 32 milje në veri të Milanos. Më pak se një javë më vonë, çifti bleu një biletë avioni për në Turqi dhe u zhvendos në Kalifatin e vetëshpallur së bashku me nënën e Aldos. Nga ai moment ajo u përpoq të bindte familjen e saj që të bashkohej me të në Siri.

“Jeta është e mrekullueshme këtu, të gjithë janë shumë të dobishëm. Ju nuk do të shqetësoheni për asgjë, ”u tha ajo përmes Skype prindërve të saj dhe motrës së madhe, raporton newsbomb.al.

Pas muajsh presioni në rritje, Maria Giulia – e cila kishte ndryshuar emrin e saj në Fatima Az Zahra – pati sukses. Babai, nëna dhe motra e saj blenë bileta avioni për në Turqi nga ku do të kalonin kufirin për në Siri. Më 1 korrik 2015, ditë para udhëtimit të tyre, policia italiane arrestoi familjen e Fatimas së bashku me disa të afërm të burrit të saj. Ishte një nga operacionet më të mëdha dhe më domethënëse anti-terroriste në historinë e fundit italiane.

Autoritetet italiane lëshuan urdhra arrestimi për Fatimën dhe burrin e saj – të cilët të dy janë akoma të fshehur në territorin e Shtetit Islamik.

Fatima telefonoi Ahmedin sapo arriti në Turqi. Ajo më pas u takua me ndërmjetësin e saj i cili e solli atë, Aldo dhe vjehrrën e saj në Siri. Sapo ajo arriti, Aldo – i cili ndryshoi emrin e tij në Said – filloi trajnimin ushtarak në një vend të paspecifikuar në Irak. Ajo u tha prindërve të saj se Said mori pjesë në prerjen e kokave të dy kosovarëve. Ajo ishte emocionuar. “Kjo është ajo që dëshiron Allahu”, vazhdoi ajo të thoshte, duke justifikuar veprimet mizore me vargje Kuranore, raporton newsbomb.al.

“Kur ia presim kokën dikujt “, tha ajo për gazetën italiane Corriere Della Sera . “Ne jemi duke iu bindur Sheriatit”.

Në të njëjtën kohë që Fatima po kërkonte një burrë, në një xhami lokale ajo u takua me Lubjana Gjeçaj, të cilën policia italiane e arrestoi gjithashtu në operacionin anti-terrorist i cili përfshiu familjen e Fatimas. Lubjana e prezantoi Fatimën me Aldon dhe ndihmoi në organizimin e martesës së tyre. Autoritetet italiane besojnë se Lubjana është një rekrutuese e Shtetit Islamik. Detyra e saj ishte të mbante një forum të propagandës në Internet që synonte futjen e grave në Kalifat.

Fatima përdori Skype për të biseduar me familjen e saj pasi u transferua në Siri.Burimi:newsbomb.al

Check Also

Spanja po përballet me valën e dytë të COVID-19, 241 të vdekur në 24 orët e fundit

Ditët e fundit Europa po përballet me një rritje e lartë të rasteve të reja …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × three =