Home / Bota / Mediat greke: Turqia do të rikthejë anijen Oruç Reis në Egje

Mediat greke: Turqia do të rikthejë anijen Oruç Reis në Egje

Turqia po rikthen anijet në Egje.

Më titullin “Oruç Reis është gati për misionin e ri”, një media turke pro-qeverisë shkruan se anijet e kërkimit i kanë përfunduar kontrollet e fundit dhe janë tashmë në portin e Antalias, gati për aksion.

Gazeta pretendon se Oruç Reis së fundmi ka mbledhur të dhëna sizmike: “Në një zonë detare prej 3,500 kilometrash, si pjesë e aktiviteteve kërkimore që filluan më 10/8/2020” që do të thotë “kërkimet e paligjshme provokuese brenda shelfit kontinental grek,” shkruajnë mediat greke.

Sipas sajtit të njohur marinetraffic.com , Oruç Reis mbetet edhe sot e kësaj dite, në zonën e detit jashtë portit të Antalias.

Check Also

Tjetër largim nga LSI, kush është ish-deputetja që i bashkohet PS

Deputetja Ediola Braha është larguar nga LSI për t’iu bashkuar partisë që qeveris vendin. Këtë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × four =