Home / Aktualitet / Me totalin e 161,000 rasteve të konfirmuara, Turqia rihap xhamitë dhe lejon lutjet masive (FOTOT)

Me totalin e 161,000 rasteve të konfirmuara, Turqia rihap xhamitë dhe lejon lutjet masive (FOTOT)

Xhamitë turke u rihapën të Premten për lutje masive më shumë se dy muaj pasi ato ishin mbyllur, pasi qeveria lehtësoi kufizimet që synonin të ndalonin përhapjen e koronavirusit.

Friday prayers held in Turkey for the first time since virus ...

Turqia është zhvendosur që nga Maji në një “normë të re” duke hequr masat e bllokimit dhe duke hapur qendra tregtare, berberet dhe sallone flokësh.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka thënë që shumë site të tjera – restorante dhe kafene, si dhe biblioteka, parqe dhe plazhe – do të rihapen nga e Hëna.

Qindra adhurues të veshur me maska ​​mbrojtëse kryen lutje masive jashtë xhamisë historike të Stambollit “Blue Mosque” për herë të parë pasi xhamitë u mbyllën në Mars.

Turkey mosques reopen for mass prayers | Roya News

Coronavirus: Turkey mosques reopen for mass prayers | Al Arabiya ...

Në xhaminë Fatih, adhuruesit u lutën brenda dhe jashtë, me bashkinë që shpërndante dezinfektues dhe qilima të disponueshëm.

Turkey resumes limited mass prayers at mosques as virus curbs ease ...

Turkish mosques reopen for mass prayers

Gulcek Uyanik, 55 vjeç, shprehu mirënjohjen për mundësinë e rifillimit të lutjeve në masë.

“Kam pritur shumë për këtë, jam lutur shumë. Mund të them se është si një lindje e re, falë Zotit, ai na ka rikthyer këtu”, tha ai.

Muslims celebrate major holiday amid curfews, virus fears - Alton ...

Turqia, një vend me 83 milion njerëz, deri më tani ka regjistruar 4,461 vdekje të lidhura me koronavirusin dhe afro 161,000 raste të konfirmuara.

K.Gj

Check Also

“Alarmi” në Austri dhe Gjermani , “shpërthen” COVID në 3 fabrika mishi

Raste të infektimit me Corona janë shfaqur në tre thertore të mëdha në Austri. Dy …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nineteen + ten =