Home / Bota / Me mbi 2 milionë raste me COVID-19, ja çfarë po ndodh në Brazil: Nga varret masive tek mbarimi i arkivolëve…

Me mbi 2 milionë raste me COVID-19, ja çfarë po ndodh në Brazil: Nga varret masive tek mbarimi i arkivolëve…

Përhapja e koronavirusit në Brazil është një nga më të rëndat në botë, me më shumë se 2 milion raste të regjistruara që nga marsi.

Në fakt, ky është vendi i dytë i prekur më keq pas SHBA. Më shumë se 74,000 njerëz kanë vdekur nga virusi atje dhe, për shkak të mungesës së testimit, shifrat e vërteta besohet të jenë edhe më të larta.

Përhapja zgjati ca kohë për të arritur në Brazil dhe rajoni Amazonas u godit më së shumë nga vala e përhapjes.

Në kryeqytetin shtetëror Manaus, një njeri mund të shihet duke rregulluar arkivole në një sallon funeralesh.

Zyrtarët paralajmëruan se rezerva e arkivolëve në rajon ka të ngjarë të përfundojë. Ata u detyruan të gërmojnë vende të mëdha të varrimeve teksa vdekjet rriten dhe varfëria dhe kequshqyerja e bëjnë trajtimin e virusit në zemrën e pyjeve të shiut të Amazonës një sfidë më të madhe.

Komunitetet indigjene kanë qenë ndër më të prekurit nga virusi dhe Manaus është shtëpi për një pjesë të madhe të tyre.

Shumë nga shtëpitë e tyre ndodhen shumë larg ambienteve shëndetësore. Në periferi të qytetit, infermierja Vanderlecia Ortega dos Santos, iu përgjigj krizës duke bërë vullnetarisht të kujdeset për komunitetin e saj autokton të 700 familjeve. Shihni FOTOT:

Me FOTO/ Nga varret masive tek mbarimi i arkivolëve, horrori me Me FOTO/ Nga varret masive tek mbarimi i arkivolëve, horrori meMe FOTO/ Nga varret masive tek mbarimi i arkivolëve, horrori meMe FOTO/ Nga varret masive tek mbarimi i arkivolëve, horrori me   Me FOTO/ Nga varret masive tek mbarimi i arkivolëve, horrori me Me FOTO/ Nga varret masive tek mbarimi i arkivolëve, horrori meMe FOTO/ Nga varret masive tek mbarimi i arkivolëve, horrori me

Check Also

Shkarkimi i Luan Dacit nga KPA, flet Zaçe Islami

Avokati Zaçe Islami ka qenë i ftuar sot në Fax news, ku ka folur lidhur …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two + 19 =