Home / Aktualitet / Më e ngrohtë java që vjen, temperaturat pritet që të rriten, nuk do të kemi shi dhe dëborë

Më e ngrohtë java që vjen, temperaturat pritet që të rriten, nuk do të kemi shi dhe dëborë

Fundjava u mbyll me reshje shiu afatshkurtra në zonat fushora, dhe reshje dëborë në zonat malore.

“Dita e sotme ka pas vranësira që do të vijojnë në orët e ardhshme duke bërë që të kemi reshje të pakta shiu në zonat qendrore dhe jugore ndërsa në zonat veri-lindore reshjet pritet që të jenë të pakta por në formën e dëborës”, thotë Hakli Osmani nga Metoalb

Sipas sinoptikatëve shiu do të largohet në zonat malore, duke ndaluar kështu flokët e dëborës.

“Duke filluar nga dita e hënë dhe në vijim  do të kemi kthejllime në territorin shqiptar duke bërë që  që vransirat të jenë më të paktë dhe të fokusuara kryesisht në zonat malore“ , thotë Osmani.

Kjo javë do të jetë më e ngrohtë se ajo që lamë pas. Temperaturat do të vijojnë nga vlerat negative në ato pozitive.

“Përsa i përket vlerave termike pritet që ato të shënohen më -4 dhe -5 gradë celsicus në zonat malore, ndërsa përgjatë uletërsirës perendimore pritet që vlera maksimale të shënohet 15 gradë celcius”, thotë Osmani.

Check Also

Përfundojnë pas hekurave shtatë persona në Tiranë, përse akuzohen

Policia e Tiranëa ka vijuar punë për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë duke arrestuar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

20 − 12 =