Home / Aktualitet / Mbi 6000 policë në rrugët e Parisit, çfarë po ndodh në Francë?

Mbi 6000 policë në rrugët e Parisit, çfarë po ndodh në Francë?

Spitalet franceze kanë punësuar staf shtesë për fundjavën e Pashkëve për të përballuar rritjen e pritur të numrit të pacientëve me koronavirus.

Ndërsa varianti i ri i virusit përhapet me shpejtësi dhe njësitë e kujdesit intensiv janë të mbushur sikurse në prillin e vitit të kaluar, qeveria ka mbyllur të gjitha shkollat dhe ka futur kufizime të reja që hynë në fuqi të dielën në të gjithë vendin.

6.600 oficerë policie janë duke u vendosur në Paris për të zbatuar kufizimet e reja, të cilat përfshijnë ndalimin e lëvizjes më shumë se 10 kilometra nga shtëpia, ndalimin e mbledhjes së gjashtë ose më shumë njerëzve jashtë dhe një shtetrrethim në të gjithë vendin nga ora 19:00.

Në brigjet e Mesdheut pranë Marsejës, policia patrulloi sot plazhet dhe gjobiti njerëzit që pinin ose nuk përdornin maska gjatë diellit.

Turmat mbushën stacionet e trenave në Paris të premten në mbrëmje dhe masat u drejtuan drejt fshatit. Administrata Kombëtare e Hekurudhave SNCF thotë se pret që 600.000 njerëz të udhëtojnë gjatë fundjavës.

Check Also

Kryeministri Rama jep medalje ari për nxënësit me rezultate të shkëlqyera, i riu ‘ia plas në sy’: Shyqyr që erdhën zgjedhjet…

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja Evis Kushin kanë dorëzuar medalje për gjimnazistët ekselent. Teksa ia …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 + 15 =