Home / Shendet / Mbani gjithmonë me vete pak kripë, kur të mësoni arsyen nuk do ta hiqni kurrë nga xhepi

Mbani gjithmonë me vete pak kripë, kur të mësoni arsyen nuk do ta hiqni kurrë nga xhepi

Shumë njerëz mbajnë me vete një biskotë, një karamele apo një pako të vogël sheqeri.

I përdorin si mjete emergjente kryesisht kur ndjejnë se kanë rënie të nivelit të sheqerit. Por, nëse nuk e keni menduar më parë, të mbani një pako kripë të vogël ose pak kripë të mbështjellë në një letër, mund t’ju shpëtojë jetën.

Presioni i ulët i gjakut është një problem shëndetësor që shkakton shenja të tilla si marrje mendsh, dobësi, lodhje, të vjella, gulçim, vizion të paqartë dhe lëkurë të ftohtë.

Kur presioni i gjakut është shumë i ulët, kjo gjendje mund të çojë në rrjedhjen e pamjaftueshme të gjakut në organe të tilla si truri, veshkat apo zemrën.

Uji i kripur mund t’ju ndihmojë në trajtimin e presionit të ulët të gjakut, për shkak se natriumi rrit presionin e gjakut. Kështu, për të shpëtuar gjithmonë veten nga presioni i ulët i gjakut, është mirë të mbani pak kripë me vete në xhepin tuaj.

Ajo që duhet të bëni është të shtoni pak kripë (rreth 1 lugë çaji) në një gotë ujë, ose në mungesë të gotës në një shishe të vogël përgjysmë me ujë. Pijeni këtë përzierje sapo të ndjeni shenjat e lartpërmendura..

Check Also

Cili është më i mirë për shëndetin tonë, sapuni i ngurtë apo i lëngshëm?

Duart duhen larë patjetër disa herë gjatë ditës për të shmangur sa më shumë ndotjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen + 8 =