Home / Bota / Masat anticovid/ Në Angli, nga nesër bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës

Masat anticovid/ Në Angli, nga nesër bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës

Taksimi ligjor përmes detyrimit për mbajtjen e maskës, i parashikuar deri tani vetëm në transportin publik dhe në spitale, duke filluar nga nesër do të shtrihet edhe për përdorim në supermarkete, qendra tregtare, banka dhe zyra postare.

Për dallim nga sa është deklaruar ditët e fundit, detyrimi për maskat do të zbatohet edhe në restorante apo kafene që ofrojnë ‘takeaway’.

Në Britaninë e Madhe deri tani janë raportuar 298 mijë raste të personave të infektuar nga koronavirusi dhe më shumë se 45 580 viktima.

Mbretëria ishullore ndodhet e renditur në vendin e nëntë të grafikut të pandemisë Covid-19, e cila udhëhiqet nga SHBA.

Check Also

Udhëheqësi i shumicës në Senat bën me dije kur fillon procesi pas dorëzimit të akuzës të hënën

Gjyqi i ish-Presidentit Donald Trump do të fillojë në javën e dytë të shkurtit, tha …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

six + 13 =