Home / Aktualitet / Masakër në Afganistan, vriten 5 civilë dhe plagosen disa të tjerë me mina të talebanëve në autostradë

Masakër në Afganistan, vriten 5 civilë dhe plagosen disa të tjerë me mina të talebanëve në autostradë

Pesë civilë vdiqën dhe disa u plagosën në dy shpërthime minash në provincat e Helmand dhe Herat në Afganistan të premten, sipas burimeve zyrtare vendase.

Umer Zwak, zëdhënësi zyrtar i guvernatorit të provincës Helmand, Mohammad Yasin Khan, akuzoi Talibanët për vendosjen e minave në autostradën kryesore të krahinës. Sulmi vrau të pesë pasagjerët që ishin në automjet në atë kohë.

Në rrethin Kashk-e-Kohna të provincës Herat, një autobus pasagjerësh goditi një minë toke, duke lënë shtatë gra të plagosura, tre prej të cilave në një gjendje kritike. Zyrtarët e provincës lokale gjithashtu fajësuan Talebanët për incidentin.

Gjithashtu, Autoritetet në provincën veriore Baghlan konfirmuan se shefi i njësisë speciale të policisë rajonale u vra në një pritë nga talebanët.

Sharifullah Khosti u plagos për vdekje kur ai nxitoi me njësinë e tij për të ndihmuar forcat e sigurisë të përfshira në një përleshje me talebanët në Pul-e-Khumri, kryeqyteti i Baghlan, tha zëdhënësi i policisë Ahmad Javed Besharat.

Më herët të enjten, talebanët theksuan se ata rrëzuan një helikopter të Forcave Ajrore Afgane në provincën Helmand.

Talebanët pretenduan se 4 pjesëtarë të personelit të sigurisë në bordin e helikopterit “Black Hawk” humbën jetën në sulm, por Ministria afgane e Mbrojtjes tha se 3 pjesëtarë të shërbimit humbën jetën.

Check Also

Tensionet para zgjedhjeve, Duka: Mandatet e përgjakura krijojnë frikë

Kreu i PAA-së, Agron Duka, thotë se duhet eliminuar çdo tensionim partiak, duke iu referuar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × two =