Home / Krijuese / Letra përkujtuese e birit doktor për nënën

Letra përkujtuese e birit doktor për nënën

Dr. Gramoz Hodaj/

E dashur nena ime e shtrenjte…Sot mbushet nje vit qe ti ike larg nesh per tu perjetesuar ne paqen e parajses..se pafundesise. . E ndjej qe na ndjek qe andej…Ne femijet e tu gjendemi sot te gjithe prane teje ..niper dhe mbesa te tuat, qe e mbushnin bahcen e shtepise tende…te zbukuruar nga lulet qe kujdeseshi ti me kaq shume perkushtim dhe dashuri..

Ti ishe drejtoresha dhe kopeshtaria me e vecante e kesaj shtepie shkolle ne qytetin mistik te Beratit.. Eshte dhe Irgeni me Buljanen…Ata qe ti i rrite dhe edukove me kaq ndjenje, mall, kulture dhe pafund dashuri. Jane te dy si yje..vazhdojne te shkelqejne..Ashtu sic ti kishe deshire te ndodhete ngahera.

Ende jemi qytetar te thjeshte…ashtu si ti me kaq shume zell na edukove. Jemi te gjithe mire..jetojme mes miresise, harmonise dhe qytetarise qe na e le ti me kaq shume bollek dhe bujari… Sot deshiroj te te shkruaj ca fjele qe me rrjedhin nga shpirti..

Ne gjithe keto vite kam perjetuar gjithcka qe jeta te ofron…pleasure, gezime, lumturi, ngritje, ulje,..pasion, ndjenje dhe shume love..vetmi..trishtesi, mugetire, pafundesi, krenari, karriere, deshtim, madheshti..thjeshtesi, pushtet….varferi…pasuri…lumturi..humbje dhe pafundesisht shprese per te vrapuar duke jetuar me tej..me love…E kisha enderr dhe deshire ekstreme ta eksploroja boten..Jeta ma mundesoi ta vizitoj cdo pjese te globit…E gjithe jeta ime ishte nje vrap drejt dashurise, aventures dhe te panjohures…

Gjithcka arrita ne kete jete…eshte dhurate e mencurise, madheshtise, vullnetit, sakrificave sublime, mbeshtetjes, dashurise, qytetarise dhe deshires se thelle tendes.. Lexova pafundesisht libra..me nje deshire dhe pasion te thelle, gje qe ma inspirove dhe edukove ti nena ime e shtrenjte.qekur isha ende femije…Sot mbushet nje vite qe fizikisht ti NENA ime e,shtrenjte nuk ndodhet prane nesh…..

E ndjej thellesisht mungesen tende…por te shof qe ende shkelqen diku midis yjeve te qellit te dashurise time..qe ma ofrove me kaq shume bujari….Nene… ketu fillon dhe mbaron cdo dashuri…Libri me i.bukur qe kam lexuar deri tani….titullohet…Nena..shkruar nga M. Gorki…

Do jesh ngahera ne memorien dhe pjesen me te mire timen………Ende ruaj te fresket ne qenjen time madheshtine e bukurise tende fizike, bujarise, krenarise, thjeshtesise dhe mencurise tende te pamateshme. Ende nuk kam mundur te gjej nje femer me te bukur se ti ne gjithe boten qe shetita Me mesove te jetoj vetem duke vrapuar…ate po bej…edhe sot vrapova per te ardhur prane teje….Jam me ty…bashke do jemi forever…Perulesisht po ta,shpreh se sa shume me ke munguar dhe me mungon…….

E gjej te pamundur te zgjedh fjalen qe do mund te shprehte dashurine qe ndjej per ty….Ende ndihem i perkedhelur brenda dashurise dhe madheshtise se pavdekesise se figures tende…Ende me nderojne, respektojne dhe me duan pafund, nga qe jam krijesa jote dhe posedoj ne vena gjakun dhe dashurine tende..

Te pergjerohem perulesisht per gjithcka me ofrove me kaq shume bujari dhe love….Love you forever…..

Check Also

Nisin reshjet e dendura të shiut, shkarja e dherave izolon fshatin në Selenicë

Reshjet e dendura të shiut kanë nisur sërish në vendin tonë dhe kanë shkaktuar shkarje …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 × three =