Home / Aktualitet / ”Le t’i themi jo Luftës”, Presidenti i Francës i nis mesazh Erdoganit: Unë po të flas turqisht, në gjuhën tënde të lutem jo…

”Le t’i themi jo Luftës”, Presidenti i Francës i nis mesazh Erdoganit: Unë po të flas turqisht, në gjuhën tënde të lutem jo…

Pas përp lasjeve në distancë me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan, presidenti francez, Emmanuel Macron për herë të parë nga llogaria e tij në T witter, bëri një postim në turqisht lidhur me te nsionet në Mesdheun Lindor.

Në Ajaccio i dërguam Turqisë një mesazh të qartë; të rihapim një dialog të përgjegjshëm me qëllim të mirë dhe jo naiv. Kjo thirrje tani është gjithashtu edhe një thirrje e Parlamentit Evropian. Me sa duket edhe është përcjellë. Le të përparojmë”, shkroi Macron.Sipas kalendarit të publikuar nga BE, më 24-25 sh tator në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel do të mbahet Samiti i liderëve të Bashkimit Evropian, ku Mesdheu Lindor do të jetë në mesin e pikave të rendit të ditës.

Javën e kaluar në Ajaccio të Korsikës u mbajt Samiti i vendeve të Evropës Jugore, anëtare të BE-së.

Check Also

Lufta në Nagorno Karabakh, spikerja ia plas së qarit në studio teksa jepte lajmet (VIDEO)

Lufta është duke vijuar e ashpër në Nagorno Karabakh, ku Azerbajxhani po fiton terren nga …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × two =