Home / Bota / Lajm i mirë/ Italia do të lehtësojë masat ndaj COVID-19

Lajm i mirë/ Italia do të lehtësojë masat ndaj COVID-19

Italia do të fillojë me lehtësimin gradual të kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario Draghi në një konferencë shtypi të premten.

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, studentet do të ndjekin mësimet në shkollë në të gjitha zonat e verdha dhe portokalli, derisa studentët në zonat e kuqe do të ndjekin pjesërisht mësimet në internet.

Aktivitetet në ambientet e jashtme gjithashtu do të lejohen që të operojnë, sikurse restorantet dhe teatrot.

Italia vazhdon të klasifikojë rajonet brenda një sistemi të koduar me ngjyra – të bardhë, të verdhë, portokalli dhe të kuqe.

Kryeministri italian tha se “qeveria po ndërmerr një rrezik, një rrezik të arsyetuar bazuar në të dhëna”, por premisa e këtij rreziku është që secili aktivitet të respektojë rregullat me kujdes, sikurse distancimin shoqëror dhe vendosjen e maskave.

Ndryshe, numri i përgjithshëm i rasteve në Itali u rrit në 3.8 milionë dhe 116 mijë viktima.

Check Also

E pabesueshme, gruaja nga Mali lind 9 fëmijë

Një grua nga Mali, e cila lindi nëntë foshnje, është në gjendje të mirë pavarësisht …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four + sixteen =