Home / Aktualitet / Laboratori “Intermedica” njihet nga MSH si laborator jopublik për kryerjen e testit RT-PCR (tampon) për SARS-Cov-2

Laboratori “Intermedica” njihet nga MSH si laborator jopublik për kryerjen e testit RT-PCR (tampon) për SARS-Cov-2

Laboratori Intermedica mori sot nga Ministria e Shendetesise autorizimin e njohjes si laborator jopublik per kryerjen e testimit molekular me RT- PCR ( tamponi) per SARS – CoV-2 per nevoja administrative.

Kitet qe do te perdoren per kete testim jane te kompanise Gjermane Euroimmun , te cilat kane si certificate Europiane CE, ashtu dhe certifikate amerikane FDA.

Me kete njohje kompletohet gama e testimeve per koronavirusin SARS-CoV-2 si me tamponin, i cili analizon prezencen aktuale ose jo te virusit , si dhe me serologjine ( antitrupat IgG) per te analizuar pergjigjen imune te organizmit ,nqs eshte prekur ose jo nga virusi.

Analizimi serologjik kryhet prane cdo filiali te laboratorit , kurse testi RT-PCR ( tamponi) do te kryhet vetem prane aneksit te laboratorit qendror prane Hypotekes, rruga Jordan Misja,i cili eshte pregatitur enkas per kete testim,sipas udhezimeve te Ministrise se Shendetesise dhe Institutit te Shendetit Publik.

Cmimi i testit RT-PCR ( tamponi) eshte 12.000 lek. Pergjigja brenda 24 oreve.
Cmimi i serologjise eshte 4.000 lek. Pergjigja brenda 24 oreve.

Orari i punes i laboratorit eshte cdo dite 07.00 -20.00 dhe te shtunen 07.00-17.00’

Jeni te mirepritur!

Per cdo informacion, lutem kontaktoni ne numrin 042 200 600

Per Laboratorin Intermedica
Administratori
Dr.Vasil LLajo

Kliko këtu për dokumentin origjinal

Check Also

Shifrat e fundit/ 3 viktima nga COVID-19, ja sa raste të reja u shënuan gjatë 24 orëve

Ministria e Shëndetësisë ka bërë publike shifrat e fundit përsa i përket situatës së koronavirusit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four + two =