Home / Bota / Ky shtet ngre alarmin/ Vendet në spitale drejt fundit, mbi 12 milionë raste me COVID

Ky shtet ngre alarmin/ Vendet në spitale drejt fundit, mbi 12 milionë raste me COVID

India ka raportuar të hënën rritjen e saj më të rëndë të rasteve një-ditore të coronavirusit që nga muaji tetor, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në më shumë se 12 milionë.

Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, rreth 68 mijë të infektuar u raportuan brenda 24 orëve të fundit, deklaroi ministria e shëndetësisë.

Bazuar në të dhënat e Universitetit të Johns Hopkins, India posedon më së shumti infeksione si rrjedhojë e COVID-19, pas SHBA-së dhe Brazilit.

SHBA-ja tanimë ka gjithsej 30.2 milionë raste, derisa Brazili ka regjistruar 12.5 milionë të prekur që nga shpërthimi i pandemisë.

Pandemia e COVID-19 e cila filloi para gati 1 viti e gjysmë, ka infektuar botërisht 127.2 milionë njerëz si dhe ka lënë të vdekur 2.7 milionë persona.

Check Also

Si Kina dhe Rusia po përdorin fuqinë e tyre për të kërcënuar demokracitë

Nga Christopher WALKER & Jessica LUDWIG *- Demokracitë kanë hasur jo pak vështirësi, ndërsa autokracitë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 1 =