Home / Analize / Kush ia doli ta largojë prokuroren Antoneta Sevdari?!

Kush ia doli ta largojë prokuroren Antoneta Sevdari?!

Çerçiz Loloçi

Vetingu në drejtësi ka larguar tashmë shumë gjyqtarë dhe prokurorë, por në asnjë prej tyre nuk ka pasur reagim qytetar dhe të medias siç ndodhi me prokuroren Antoneta Sevdari. Studente e shkëlqyer në Drejtësi dhe në Fakultetin e Ekonomisë, me shkollë magjistrature po të shkëlqyer, zonja Sevdari kishte tashmë karrierën e saj në organin e prokurorisë.

Por befas kjo karrierë iu ndërpre në mes nga Kolegji i Posaçëm i Apelit, një trupë prej 5 vetësh, për shkak të një dyshimi të pavërtetuar. Pak kohë më parë ajo kishte konkuruar në Këshillin e Lartë të Prokurorisë dhe kishte marrë besimin e komunitetit të prokurorëve për të qenë në krye të këtij isntitucioni të ri.

Kjo pesëshe e Kolegjit të Apelit është zgjedhur nga maxhoranca e sotme dhe ka në të gjyqtarë të periudhës së qeverisjes së Partisë Demokratike dhe gjyqtarë të periudhës qeverisëse të Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Megjithatë, me ndonjë përjashtim, trupa e zgjedhur ka aq shumë mëkate dhe zullume sa do ikinin edhe natën për të shpëtuar prej tyre. Sidomos në aspektin e pasurisë që asnjë prej tyre nuk e justifikon dot thjesht e vetëm nga rroga që ka marrë në ushtrimin e drejtësisë.

Antoneta Sevdari, si prokurore ka dhënë akuzë në emër të shtetit dhe ka vënë para drejtësisë eksponentë të lartë të PD, PS dhe LSI. Pikërisht për këtë Kolegji i Posaçëm i Apelit ka zbatuar urdhërin e treshes partiake por edhe të krimit të organizuar për ta larguar përfundimisht nga radhët e drejtësisë. Ngaqë ky largim është i padrejtë, të pestët e kolegjit janë strukur si skuthë, ndërsa ka pasur indinjatë nga shumë profesionistë të drejtësisë, ata të ndershmit që gjenden sërish në këtë vend në gjykatë, në prokurori, në avokati, etj.

Çuditërisht ka heshtur edhe Partia Demokratike, megjithëse edhe kryetarin dhe sekretarin e përgjithshëm i kanë me shkollim drejtësie dhe ky largim është thjesht dhe vetëm politik nga kundërshtarët e tyre.

 

Check Also

Itali, rikthehen shifrat e larta, vendi ndahet sërish në zona të kuqe dhe portokalli

Ditën e sotme në Itali janë regjistruar 477 humbje jete nga Covid. Sipas të dhënave …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × 1 =