Home / Bota / Kush është këngëtarja 34 vjeçare transgjinore që humbi jetën tragjikisht

Kush është këngëtarja 34 vjeçare transgjinore që humbi jetën tragjikisht

Artistja eksperimentale e nominuar për çmimet Gramy dhe producentja, Sophie Xeon, e njohur publikisht si SOPHIE, vdiq aksidentalisht të Shtunën në mëngjes në moshën 34 vjeç, sipas mediave të huaja.

Në mënyrë tragjike Sophie-ja jonë e bukur u nda nga jeta këtë mëngjes pas një aksidenti të tmerrshëm. E njohur për shpirtin e saj të mirë, ajo ishte ngjitur për të parë hënën e plotë kur dhe rrëshqiti,” lexonte deklarata e postuar në Tëitter nga “Transgressiv records”.

Sophie vdiq në shtëpi në kryeqytetin grek Athinë në 4 të mëngjesit, tha publicisti i artistes në një deklaratë.

Një aktiviste e të drejtave të transgjinorëve nga Glasgoë, Sophie punoi me Madonna-n në 2015 për të prodhuar bashkë single-in “Bitch, I’m Madonna” dhe bashkëpunoi me Charli XCX në “EP Vroom Vroom”.

Albumi debutues i Sophie në vitin 2018 “Oil of Every Pearl’s Un-Insides” i dha muzikantes një nominim Grammy për albumin më të mirë të vallëzimit / elektronik.

Sophie ishte një pioniere e një tingulli të ri, një nga artistët më me ndikim në dekadën e fundit,” tha publicist.

Jo vetëm për prodhimin e zgjuar dhe krijimtarinë, por edhe për mesazhin dhe shikueshmërinë që u arrit. Një ikonë e çlirimit,” shtoi ai.

Disa artistë i dhanë nderime muzikantes së ndjerë, duke përfshirë edhe këngëtarin dhe kompozitorin britanik Sam Smith, i cili postoi në Tëitter: “Lajme zemëruese. Bota ka humbur një engjëll. Një vizionare dhe ikonë e vërtetë e brezit tonë”.

Artistja franceze e popit Christine dhe Queens e përshkruan Sophie si një prodhues yll, një vizionare, një pikë reference.

DJ dhe producenti Erol Alkan shkroi në Twitter: “Një lajm kaq i trishtuar për të dëgjuar që Sophie u nda nga jeta”.

Publicisti i Sophie ka kërkuar privatësi për familjen. Në një intervistë për revistën në internet Paper në Qershor 2018, Sophie foli për të qenit trans. “Për mua, trans po merr kontrollin për ta sjellë trupin tuaj më në përputhje me shpirtin tuaj, kështu që të dy nuk po luftojnë kundër njëri-tjetrit dhe nuk po luftojnë për të mbijetuar,” tha artistja në atë kohë.

Në këtë planet, është që ju të mund të afroheni më shumë me mënyrën sesi e ndjeni esencën tuaj të vërtetë pa presionet shoqërore për të përmbushur role të caktuara tradicionale bazuar në gjininë. Kjo do të thotë që ju nuk jeni nënë ose baba – ju jeni një individ që po shikon botën dhe po e ndjen botën. Dhe kjo është disi më njerëzor dhe universale“, përfundoi ajo.

(E.H/Faxweb.al)

Check Also

Varfëria në këtë shtet ka arritur nivelin më të lartë në 15 vjet gjatë pandemisë COVID-19

Gjatë ditës së enjte, Agjencia Kombëtare e Statistikave ISTAT konfirmoi se numri i njerëzve në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

18 + 9 =