Home / Bota / Kush është ekonomisti i njohur, Mario Draghi, që i besohet qeveria në Itali

Kush është ekonomisti i njohur, Mario Draghi, që i besohet qeveria në Itali

Presidenti Mattarella i beson ngritjen e qeverisë së re Mario Draghit, i cili e ka pranuar.
Itali, presidenti Mattarella i beson ngritjen e qeverisë së re Mario Draghit, i cili e ka pranuar
Mësohet se Mario Draghi e ka pranuar me rezerva ngritjen e qeverisë, pasi do të konsultohet me partitë në parlament.
I famshëm për shpëtimin e euros në mbërthimin e një krize borxhi sovran, Mario Draghi tani po kërkohet të ndihmojë vendin e tij.
Ish-presidenti i Bankës Qendrore Evropiane u takua me presidentin e Italisë, Sergio Mattarella, në mesditë të Mërkurën – një takim ku Draghi iu kërkua të formonte një qeveri teknokratike dhe të zgjidhte krizën politike në vazhdim në Romë gjatë muajit të kaluar.
Mundësia që Draghi të bëhet kryeministri i ri italian është pritur mirë në tregjet financiare.
Draghi shërbeu si president i BQE për tetë vjet dhe ishte në krye gjatë një prej momenteve më të mprehta në historinë e zonës së euros. Kriza e borxhit sovran hodhi dritë se sa të dobëta ishin financat publike në vende të caktuara dhe kjo ngjalli shqetësime se rajoni me 19 anëtarë do të shpërbëhej.
Ndërsa tensionet u përshkallëzuan, Draghi përdori një fjalim në Londër në 2012 për të siguruar lojtarët e tregut që BQE do të bënte “gjithçka që duhet” për të ruajtur stabilitetin e zonës së euros.
Fjalët e tij qetësuan investitorët dhe në mënyrë efektive shpëtuan zonën e euros në atë kohë. Draghi më pas do të merrte politikën monetare në territorin e pashkruar në rajon, duke futur norma negative interesi dhe lehtësim sasior. Të dy instrumentet e politikës janë ende në fuqi./Diplomacia

Check Also

Ilaçi që kuroi Trump, Agjensia Europiane e barnave miraton ‘koktejin’ efektiv anti-Covid

Sipas Komitetit të EMA-së për Produkte Medicinale për Përdorim Njerëzor, “kombinimi” i antitrupave monoklonalë “i …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen + thirteen =