Home / Bota / Kuroi shefin e opozitës pas helmimit, vdes papritur mjeku i Navalny

Kuroi shefin e opozitës pas helmimit, vdes papritur mjeku i Navalny

Mjeku rus që trajtoi kritikun opozitar, Alexey Navalny, pas helmimit nga Novichok, verën e kaluar në spitalin në Omsk vdiq papritur në moshën 55-vjeçare. Lajmi për vdekjen e tij u njoftua nga vetë spitali në një deklaratë të raportuar nga CNN, por pa zbuluar shkaqet e vdekjes.

“Me keqardhje, ju informojmë se zëvendësmjeku kryesor për anesteziologji dhe reanimacion i urgjencës së spitalit nr. 1, asistent i departamentit të Universitetit Shtetëror Mjekësor të Omsk-ut, doktor i shkencave mjekësore, Maximishin Sergey Valentinovich papritmas ndërroi jetë”, tha në një deklaratë spitali.

Navalny u pranua fillimisht në njësinë akute të helmimit të spitalit emergjent nr.1 ​​të Omsk më 20 gusht, pasi u sëmur nga helmimi me Novichok në një avion që po fluturonte nga Siberia në Moskë. Avioni bëri një ulje emergjente në Omsk.

Maximishin nuk dha asnjë njoftim për shtyp në kohën e shtrimit në spital të Navalny-t. Si nënkryetari i spitalit për anesteziologji dhe reanimacion, ai ishte një nga mjekët më të vjetër në spital.

Leonid Volkov, shefi i shtabit të Navalny, konfirmoi se Maximishin ishte përgjegjës për trajtimin e liderit të opozitës. “Sergej Maximishin ishte shefi i departamentit që trajtoi Alexey Navalny dhe ishte përgjegjës për trajtimin e tij”, i tha Volkov CNN.

“Maximishim dinte më shumë se kushdo tjetër për gjendjen e Alexey, kështu që unë nuk mund ta hedh poshtë mundësinë e lojës së gabuar”, shtoi ai.

“Megjithatë, sistemi i kujdesit shëndetësor rus është shumë i dobët dhe nuk është e pazakontë që mjekët e moshës së tij të vdesin papritur. Unë dyshoj se do të ketë ndonjë hetim për vdekjen e tij”, vazhdoi Volkov.

Navalny u fut në një gjendje kome dhe u evakuua në kryeqytetin gjerman të Berlinit, ku kaloi pesë muaj duke u rikuperuar nga helmimi. Pasi u kthye në Rusi, ai u dërgua në burg këtë javë për shkelje të kushteve të provës të një dënimi të mëparshëm. Kjo nxiti reagime të ndërkombëtarëve të cilët dënuan vendimin.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, fluturoi në Moskë për një vizitë delikate triditore, një samit diplomatik që bie në një kohë kur ndalimi i kundërshtarit numër një të Putinit, Alexey Navalny, dhe goditja e protestave në mbështetje të kundërshtarëve po i bëjnë marrëdhëniet midis Rusisë dhe Bashkimit Evropian gjithnjë e më të tensionuara dhe mund të çojnë në sanksione të reja kundër Kremlinit./A2News

Check Also

Covid-19/ 21 persona humbasin jetën në Shqipëri

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 306 të vaksinuar, 3372 testime, 838 të shëruar, 819 raste të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + ten =